Brnabić je naglasila da je važno da se srpski narod na Kosovu i Metohiji oseti podržanim i zaštićenim, te da će vlada preduzeti neophodne korake kako bi obezbedila njihovu bezbednost i dobrobit. Ona je istakla da će predlozi mera podrške biti temeljito razmotreni i da će biti osigurano da budu u skladu sa Ustavom i zakonima Srbije.
Predsednica Skupštine je takođe izrazila uverenje da će parlament podržati ove mere, s obzirom na važnost situacije na Kosovu i Metohiji i potrebu da se srpskom narodu pruži adekvatna podrška. Brnabić je istakla da će vlada nastaviti da radi na unapređenju položaja srpskog naroda na KiM-u, kao i na zaštiti njihovih prava i interesa.
Predsednica Skupštine je takođe istakla da će Srbija nastaviti da se bori za očuvanje teritorijalnog integriteta i suvereniteta zemlje, te da će nastaviti dijalog sa Prištinom u cilju postizanja održivog i sveobuhvatnog rešenja za kosovsko pitanje. Brnabić je naglasila da će vlada i ubuduće raditi na jačanju međunarodne podrške za Srbiju u vezi sa ovim pitanjem.
Reakcije na najavu Brnabić
Najava Ane Brnabić o donošenju mera podrške srpskom narodu na Kosovu i Metohiji naišla je na pozitivne reakcije u političkim krugovima u Srbiji. Lideri opozicionih stranaka su podržali ove mere i izrazili uverenje da će one doprineti jačanju položaja srpskog naroda na KiM-u.
Predsednik Aleksandar Vučić je takođe podržao ovaj potez i istakao da je važno da se srpskom narodu na KiM-u pruži adekvatna podrška i zaštita. On je naglasio da će vlada preduzeti sve neophodne korake kako bi se osiguralo da srpski narod ima bezbednu i sigurnu budućnost na Kosovu i Metohiji.
Međutim, najava donošenja mera podrške srpskom narodu na KiM-u izazvala je negativne reakcije u Prištini, gde su zvaničnici izrazili zabrinutost zbog navodnog mešanja Srbije u unutrašnje poslove Kosova. Oni su istakli da će preduzeti sve neophodne mere kako bi zaštitili kosovsku nezavisnost i suverenitet.
Međunarodna zajednica je takođe pažljivo pratila najavu Ane Brnabić o donošenju mera podrške srpskom narodu na Kosovu i Metohiji. Zvaničnici Evropske unije su pozvali Beograd i Prištinu da nastave dijalog radi postizanja održivog rešenja za kosovsko pitanje, uz poštovanje međunarodnog prava i evropskih vrednosti.
Zaključak
Najava predsednice Skupštine Ane Brnabić o donošenju propisa o merama podrške srpskom narodu na Kosovu i Metohiji izazvala je različite reakcije u Srbiji, Prištini i međunarodnoj zajednici. Dok su u Srbiji ove mere dočekane sa podrškom i očekivanjem, u Prištini su izazvale zabrinutost zbog navodnog mešanja Srbije u unutrašnje poslove Kosova.
Važno je da se državni organi u Srbiji i Kosovu nastave dijalog radi postizanja održivog rešenja za kosovsko pitanje, uz poštovanje međunarodnog prava i evropskih vrednosti. Bezbednost i dobrobit srpskog naroda na KiM-u treba da bude prioritet za obe strane, kako bi se osiguralo da imaju sigurnu budućnost u regionu.