Kupovina putem interneta u Srbiji ubrzano raste, pokazuju podaci Narodne banke Srbije (NBS). Tokom trećeg tromesečja 2024. godine, zabeležen je porast od 49,5 odsto u odnosu na isti period prošle godine. Građani su obavili ukupno 22,2 miliona kupovina na internetu, potrošivši oko 645 miliona evra. Razlozi za ovaj trend rasta uključuju brzinu, lakši proces i veću edukaciju potrošača kada je u pitanju onlajn kupovina.
Više od dve trećine kupovina realizovano je u domaćoj valuti, pri čemu su kupovine u dinarima zabeležile rast od 52,3 odsto. Broj transakcija u evrima takođe je značajno porastao, a ključni faktor je verovatno jedna strana platforma koja nudi robu po povoljnijim cenama. Važno je napomenuti da se odredbe Zakona o zaštiti potrošača primenjuju samo za kupovinu kod registrovanih trgovaca na teritoriji Srbije.
Najveći problemi u internet trgovini nastaju prilikom kupovine preko društvenih mreža od prodavaca koji nisu registrovani u Agenciji za privredne registre (APR). Kupci se suočavaju sa različitim teškoćama, uključujući neisporučene proizvode, loš kvalitet robe ili nemogućnost povraćaja ili zamene. Strani prodavci na „crno“ takođe predstavljaju nelojalnu konkurenciju i oštećuju državu zbog neplaćenog poreza.
Prema podacima NBS, od ukupnih 22,2 miliona kupovina na internetu, najviše transakcija obavljeno je u dinarima, zatim u evrima, dok su plaćanja u američkim dolarima bila najmanje popularna. Prodavci koji posluju putem interneta moraju ispuniti određene zakonske obaveze, uključujući naznačavanje poslovnih podataka i cena proizvoda. Kupovina od registrovanih trgovaca omogućava potrošačima ostvarivanje svojih prava u slučaju problema.
Sa porastom onlajn kupovine, povećava se i broj neregistrovanih trgovaca u Srbiji, što dovodi do većeg broja zloupotreba i prevara. Potrošači trebaju biti oprezni prilikom kupovine od prodavaca na „crno“, jer u tim situacijama ne mogu ostvariti svoja prava prema Zakonu o zaštiti potrošača. Inspekcije trebaju biti obaveštene o prodaji na „crno“, a tužbe se mogu podneti radi naknade štete.
U zaključku, onlajn kupovina u Srbiji beleži značajan rast, ali sa sobom nosi i određene izazove. Potrošači trebaju biti pažljivi prilikom kupovine preko interneta i izbegavati trgovce koji nisu registrovani i ne poštuju zakonske propise. Registrovani trgovci pružaju sigurnost i zaštitu potrošačima, omogućavajući im da ostvare svoja prava u slučaju problema. Internet trgovina može biti praktičan način kupovine, ali je važno voditi računa o svojim pravima i izbegavati potencijalne pretnje koje dolaze sa kupovinom od neregistrovanih trgovaca.