Budućnost Evrope je litijum

Milan Petrović avatar

Eksploatacija litijuma postaje od suštinskog značaja za budućnost, energetsku samostalnost i tržišnu poziciju zemalja. Evropska unija planira da do 2035. godine izbaci benzinske i dizel automobile, što će litijumske baterije učiniti ključnim elementom automobilske industrije. Države sa rudnicima litijuma će imati značajan ekonomski napredak.

Takođe, EU planira da proizvodi 25 posto litijumskih baterija do 2030. godine, što ukazuje na sve veću potražnju za ovim resursom. Plan je da se do 2050. godine potpuno eliminiše emisija ugljen-dioksida. Veliki uspeh će imati zemlje sa rudnicima litijuma, uključujući i Srbiju sa projektom „Jadar“.

U Evropi trenutno postoji sedam najvećih rudnika litijuma, kao što su „The Barroso“ u Portugalu, „The Vulcan“ u Nemačkoj, „The Emili“ u Francuskoj, „The Wolfsberg“ u Austriji, „The Keliber“ u Finskoj, „The Cinovec“ u Češkoj i „Jadar“ u Srbiji. Srbija će biti važan igrač na tržištu litijuma, doprinoseći ekonomskom razvoju i boljem standardu života građana.

Nemačka, kao lider u automobilskoj industriji, planira da do 2030. godine prestane proizvodnju vozila sa motorima na unutrašnje sagorevanje. Ova odluka ima za cilj smanjenje negativnog uticaja vozila na životnu sredinu. Projekat „Zinvald“ u Nemačkoj će zaposliti više od 400 radnika u narednih pet godina, doprinoseći zelenoj tranziciji zemlje.

Eksploatacija litijuma će imati ključnu ulogu u budućnosti energetske industrije i ekologije, omogućavajući zemljama da postignu energetsku samostalnost i bolju tržišnu poziciju. Srbija će postati važan igrač na tržištu litijuma, što će doprineti ekonomskom napretku zemlje i poboljšanju životnog standarda građana.

Milan Petrović avatar