U Srbiji, deficitarna zanimanja postaju sve više vezana za prosvetne radnike, sa sve manje studenata koji se opredeljuju za obrazovanje na nastavničkim fakultetima. Nedostaje oko 500 nastavnika matematike, informatike i geografije u celoj zemlji, a situacija je postala alarmantna po pitanju kvaliteta nastavnog kadra. Dekani osam beogradskih fakulteta nedavno su uputili apel za spas srpskog obrazovanja, tražeći nove mere kako bi se motivisali mladi da upišu nastavničke fakultete.
Situacija je postala još alarmantnija jer su nastavnici potcenjeni, loše plaćeni i suočavaju se sa urušavanjem kvaliteta srednjoškolskog obrazovanja. Čak osam beogradskih fakulteta je učestvovalo u inicijativi za spas obrazovanja, sa osnovnim ciljem da se poveća interesovanje studenata za nastavničke studijske programe. Međutim, i pored predloženih mera, ostaje problem nedostatka kadra za prosvetu.
Na primer, na Matematičkom fakultetu svega šest studenata je upisalo smer za profesora matematike, dok je situacija još gora na opštoj fizici gde je samo jedan student upisan na nastavničkom smeru. Budžetska mesta na fakultetima ostaju upražnjena, a predložene stimulativne mere za upis ne daju očekivane rezultate.
Predložene novčane olakšice za upis na fakultete, poput popusta na školarine, nisu dovoljne da motivišu studente da se opredele za nastavničke studijske programe. Kalendar upisa za narednu akademsku godinu je već određen, sa prvom prijavom kandidata koja počinje 19. juna, a fakulteti treba da objave preliminarne rang-liste do 1. jula. Očekuje se da će većina studenata biti na budžetu, ali će školarine biti skuplje na nekim fakultetima u odnosu na prethodnu godinu.
U situaciji nedostatka prosvetnog kadra i sve manjeg interesovanja za nastavničke studije, potrebno je hitno reagovati kako bi se prevazišli problemi u srpskom obrazovnom sistemu. Vlada Srbije treba da odobre predložene mere i kvote za upis studenata, kako bi se obezbedio adekvatan broj obučenih nastavnika za budućnost obrazovanja u zemlji.