Nemačka je vodeća zemlja u Evropi po korištenju obnovljivih izvora energije, ali problem nastaje kada se suoči sa nedostatkom sunca i vetra tokom zime. Ovaj problem, poznat kao „dunkelflaute“, dovodi do povećanja cena struje u celoj Evropi. Dok domaćinstva imaju dugoročne ugovore o ceni, industrija plaća struju po trenutnoj, tržišnoj ceni.
Nedostatak obnovljivih izvora energije tokom zime dovodi do naglih skokova cena električne energije na tržištu. Nacionalni političari, poput norveškog ministra energetike Terje Aslanda, razmatraju prekid isporuke energije ka zemljama poput Danske, Nemačke i Velike Britanije, koje su optužene za eksploziju cena.
Evropsko tržište električne energije je ključno za stabilizaciju cena, ali postoje problemi sa dalekovodima i nedovoljnom infrastrukturom. Procenjuje se da će potražnja za električnom energijom značajno porasti do 2030. godine, što zahteva ulaganja u prekograničnu energetsku infrastrukturu.
U Srbiji, cena struje za domaćinstva iznosi oko 12,4 centa po kilovatu, dok je u Hrvatskoj cena oko 14,7 centi. Za industriju, cena struje je znatno niža, ali i dalje varira u zavisnosti od zemlje. Iako su obnovljivi izvori energije sve zastupljeniji, nuklearna energija i termoelektrane na fosilna goriva i dalje igraju važnu ulogu u snabdevanju električnom energijom.
Evropska Unija radi na stvaranju zajedničkog, evropskog tržišta električne energije kako bi se stabilizovale cene i omogućila pristupačna energija za sve potrošače. Međutim, potrebna su dodatna ulaganja i saradnja kako bi se ovi ciljevi ostvarili.