Cena zlata premašila 3.500 dolara za uncu

Milan Petrović avatar

Cene zlata su danas dostigle istorijski maksimum, prelazeci granicu od 3.500 dolara po unci, što predstavlja značajan događaj na tržištu plemenitih metala. Prema izveštajima Rojtersa, ovaj porast cene zlata se dogodio usled kritika koje je predsednik Sjedinjenih Američkih Država, Donald Tramp, uputio predsedniku Federalnih rezervi, Džeromu Pauelu. Tramp je izrazio zabrinutost zbog povećane „nervoze“ među investitorima, što je dovelo do povećane potražnje za sigurnom imovinom kao što je zlato.

Spot cena zlata je porasla za 1,5 odsto, dostigavši tačno 3.500,05 dolara. U međuvremenu, ugovori za zlato u SAD-u zabeležili su rast od 1,8 odsto, dosegnuvši cenu od 3.485,10 dolara. Ovaj izraženi rast cena zlata može se povezati sa globalnim ekonomskim kretanjima i nesigurnostima koje su uticale na tržišta, posebno u svetlu Trampovih izjava.

Trampove kritike na račun Pauela, koji je na čelu američke centralne banke, dolaze u trenutku kada se suočavamo sa izazovima u ekonomiji, uključujući visoke inflacione pritiske i fluktuacije na tržištu. Tramp je često isticao da bi Fed trebao smanjiti kamatne stope kako bi omogućio lakše zaduživanje i stimulisao privredni rast. Međutim, Pauel i Fed su bili oprezni, smatrajući da bi prebrzo smanjenje kamatnih stopa moglo dovesti do prekomernog zaduživanja i potencijalnih destabilizacija u ekonomiji.

U ponedeljak, nakon Trampovih izjava, indeksi na Volstritu su pali za oko 2,4 odsto, dok je dolar pao na najniže nivoe u poslednje tri godine. Ove promene na tržištu ukazuju na to kako političke izjave i mere monetarne politike mogu direktno uticati na investicione odluke i ponašanje tržišta. Investitori često traže sigurna utočišta tokom vremena ekonomske nesigurnosti, a zlato se tradicionalno smatra jednim od tih utočišta.

Porast cena zlata može imati dalekosežne posledice za globalnu ekonomiju. Zlato često služi kao barometar za ekonomske i političke nestabilnosti, a kada cene porastu, to može ukazivati na to da investitori traže sigurnija ulaganja. U takvim vremenima, zlato postaje privlačnije, što dodatno podstiče njegovu cenu. Takođe, povećanje cena zlata može uticati i na troškove proizvodnje, što može dovesti do rasta cena drugih proizvoda koji se oslanjaju na zlato.

Osim toga, rast cena zlata može imati i uticaj na zemlje koje su velike proizvođače ovog plemenitog metala. Na primer, zemlje kao što su Kina, Australija i Južna Afrika, koje imaju značajnu proizvodnju zlata, mogli bi imati koristi od viših cena, što može dovesti do povećanja izvoza i jačanja njihove ekonomije. S druge strane, zemlje koje zavise od uvoza zlata mogu se suočiti sa dodatnim troškovima i inflacionim pritiscima.

U svetlu ovih događaja, važno je napomenuti da je tržište zlata veoma volatilno i da se cene mogu menjati iz dana u dan, zavisno od različitih faktora kao što su geopolitičke tenzije, inflacija, kamatne stope i drugi ekonomski pokazatelji. Investitori bi trebali biti oprezni prilikom ulaganja u zlato i pratiti relevantne tržišne informacije kako bi doneli informisane odluke.

U zaključku, dostizanje istorijskog maksimuma cena zlata ukazuje na trenutne ekonomskih nesigurnosti i promenljive faktore koji utiču na tržište. Kritike Donalda Trampa na račun predsednika Federalnih rezervi Džeroma Pauela dodatno su pojačale pritisak na tržištu, dok investitori traže sigurnija ulaganja u vremenima ekonomske nestabilnosti. Kako se situacija razvija, zlato će verovatno ostati u fokusu investitora i ekonomista širom sveta.

Milan Petrović avatar