Cene goriva u Srbiji, regionu Balkana i na Mediteranu

Milan Petrović avatar

Cena nafte na svetskim berzama je trenutno 83 dolara za barel brenta, što je za 7,5 odsto manje nego pre mesec dana. Cena goriva na Mediteranu takođe je u padu, a trenutno je cena fjučersa benzina za isporuku u italijanskoj luci Lavera 484 dolara za tonu, dok je cena ultraniskosumpornog dizela oko 760 dolara. Ova cena je za 14 odsto niža kod benzina i gotovo 12 odsto niža kod dizela nego pre mesec dana.

Međutim, pad cena goriva na pumpama nije toliko izražen kao na berzama. U regionu Zapadnog Balkana, cena goriva na pumpama se nije značajno promenila, osim u nekim zemljama kao što je Albanija gde je došlo do manjeg pada. Vozači u većini zemalja i dalje osećaju pritisak na džep, dok su troškovi goriva na pumpama i dalje visoki.

Cene benzina na pumpama nisu značajno pale, osim u nekim zemljama gde je došlo do manjeg smanjenja. Vozači u Makedoniji, Mađarskoj i Albaniji su osetili neznatan pad cene, dok su vozači u Sloveniji i Hrvatskoj primetili da su cene goriva porasle. Sa druge strane, cena dizela je neznatno pala u nekim zemljama poput Srbije i Makedonije, dok su vozači u Bugarskoj, Hrvatskoj i Sloveniji imali veći pad cena dizela.

U Srbiji, trenutna cena benzina je 196 dinara po litru, dok je cena dizela 201 dinar po litru. Cene goriva su pale u poslednjih nekoliko nedelja, ali bi cena mogla biti niža da nije povećanje akciza. Potrošači u regionu moraju se utešiti drugim objašnjenjima za visoke cene goriva na pumpama.

Ukratko, iako su cene nafte na berzama pale, cena goriva na pumpama u regionu nije se značajno promenila. Potrošači i dalje osećaju pritisak na džep zbog visokih cena benzina i dizela.

Milan Petrović avatar