Cene jaja u EU za 6,7 odsto više nego pre godinu dana

Milan Petrović avatar

Cene jaja u Evropskoj uniji beleže stalni rast, a najnoviji podaci Evrostata pokazuju da su u martu 2024. godine bile u proseku 6,7 odsto više u poređenju sa istim mesecom prethodne godine. Ovaj trend rasta cena jaja izaziva zabrinutost među potrošačima koji se suočavaju sa sve većim troškovima hrane.

Prema izveštaju Evropske kancelarije za statistiku, Češka je zabeležila najdramatičniji rast cena jaja, koji iznosi čak 46 odsto. Ovaj nagli skok se može objasniti različitim faktorima, uključujući promene u proizvodnji, troškove stočne hrane i opšte ekonomske prilike koje utiču na cene prehrambenih proizvoda. Čini se da je rast cena jaja u Češkoj izrazito izraženiji u odnosu na druge članice EU.

Sledeće na listi su Slovačka i Mađarska, gde su cene jaja porasle za 29,8, odnosno 26,1 odsto. Ovaj fenomen rasta cena se ne može ignorisati, posebno u svetlu sve većih troškova života koji muče potrošače širom Evrope. Dok su neke zemlje suočene sa velikim povećanjem cena, postoje i mesta gde su cene jaja pojeftinila. Najviše sniženje zabeleženo je u Holandiji, gde su cene pale za 3,6 odsto, a slične tendencije primećene su i u Luksemburgu i Grčkoj, gde su cene jaja smanjene za 3,2, odnosno 2,0 odsto.

Tokom 2024. godine, evidentirane su negativne stope promene cena jaja u 10 od 12 meseci u odnosu na prethodnu godinu, što ukazuje na mogućnost opadanja cena u budućnosti. Ipak, ova smanjenja su manja u poređenju sa onima zabeleženim u ranijim godinama, kada su cene jaja doživljavale značajnije oscilacije. Najveći rast cena zabeležen je u februaru 2023. godine, kada je stopa dostigla 31,2 odsto u poređenju sa istim mesecom 2022. godine.

Ovakve promene u cenama jaja mogu imati dalekosežne posledice na tržište hrane, kao i na potrošačke navike. Potrošači bi mogli da se okrenu jeftinijim alternativama ili da smanje potrošnju jaja, što bi moglo uticati na proizvodnju i distribuciju ovog osnovnog prehrambenog proizvoda. Takođe, proizvođači jaja suočavaju se sa izazovima u održavanju profitabilnosti zbog rasta troškova proizvodnje, što može dovesti do smanjenja broja farmi i konkurencije na tržištu.

U svetlu ovih informacija, važno je pratiti trendove i prilagoditi se novonastalim ekonomskim okolnostima, kako bi se obezbedila stabilnost na tržištu jaja i zaštitila potrošačka prava u Evropskoj uniji.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: