Cene ugostiteljskih usluga u Srbiji su u novembru porasle za 13,2% u odnosu na isti mesec prošle godine, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku. Porast cena hrane je bio 11,2%, pri čemu su topla i hladna predjela, pečenja i jela po narudžbini poskupeli za 11,7%, a gotova jela za 7,9%. Najviše su poskupele salate, za 14,7%.
Kada je reč o pićima, alkoholna su poskupela za 13,1%, dok su bezalkoholna skočila za 14,8%. Najveće povećanje cena zabeleženo je kod prenoćišta, sa porastom od 18,9%. U vojvođanskim restoranima cene su porasle manje nego na republičkom nivou.
Ukupno povećanje cena ugostiteljskih usluga iznosilo je 8,6%, dok je hrana poskupela za 7,2%. Alkoholna pića su skočila za 10,5%, bezalkoholna za 7,5%, a najviše su poskupela prenoćišta, za 14,6%.
Analitičari ističu da su ovi porasti cena uglavnom posledica povećanja cena sirovina i troškova poslovanja u ovoj industriji. Kako se troškovi proizvodnje povećavaju, restorani i ugostiteljski objekti su primorani da povećaju cene svojih usluga kako bi održali profitabilnost.
Ova situacija dodatno opterećuje potrošače, posebno u vreme kada su mnogi građani već suočeni sa finansijskim poteškoćama zbog pandemije koronavirusa. Mnogi strahuju da će ovakvi porasti cena dodatno otežati njihovu svakodnevnu potrošnju.
Vlada Srbije i nadležne institucije trebaju hitno reagovati na ovu situaciju i razmotriti mere koje bi mogle pomoći u zaštiti potrošača od prevelikih porasta cena. Takođe, potrebno je podržati lokalne proizvođače hrane i pića kako bi se smanjila zavisnost od uvoza i osiguralo stabilno snabdevanje tržišta.
U međuvremenu, potrošači se savetuju da budu svesni novih cena i da prilagode svoje budžete kako bi se nosili sa ovim promenama. Takođe, preporučuje se da potrošači budu informisani o cenama proizvoda i usluga koje koriste kako bi mogli da naprave racionalne odluke prilikom kupovine.
U krajnjem slučaju, važno je da se potrošači organizuju i zajednički zaštite svoja prava kako bi se osiguralo da cene ostanu pristupačne i da se spreče zloupotrebe na tržištu. Sve ove mere su neophodne kako bi se očuvala ekonomska stabilnost i zaštita potrošača u ovim izazovnim vremenima.