Pankin je istaknuo da je već uvedeno oko 20.000 različitih restriktivnih mera protiv Rusije, koje se ne mogu nazvati sankcijama jer ih nije uveo Savet bezbednosti UN-a. On tvrdi da te mere imaju za cilj slabljenje i slom Rusije, što smatra neopravdanim, unatoč snažnoj kampanji dezinformacija.
Rusija se već duže vrijeme suočava s različitim sankcijama i restriktivnim mjerama koje joj nametaju Sjedinjene Američke Države i Europska unija. Ovi potezi imaju za cilj oslabiti rusku ekonomiju i politički utjecaj te ih natjerati na promjenu politike prema nekim pitanjima kao što su Ukrajina, Sirija i ljudska prava.
Međutim, Pankin ističe da ovo nije opravdano i da je takva politika podržana dezinformacijama i manipulacijama. Ruski dužnosnici se često žale da su sankcije nelegitimne i da su nepravedno usmjerene protiv njihove zemlje.
Jedan od primjera ovakvih restriktivnih mjera je i zabrana trgovine oružjem s Rusijom, koja je uvedena nakon aneksije Krima 2014. godine. Osim toga, Rusija se suočava s ograničenjima u pristupu međunarodnim financijskim tržištima te s zabranama putovanja i zamrzavanjem imovine dužnosnika.
Rusija je odgovorila na ove sankcije protumjerama, poput zabrane uvoza prehrambenih proizvoda iz zapadnih zemalja te ograničenjima za strane investitore. Međutim, to nije dovoljno da se izbjegnu negativne posljedice sankcija, koje su već prouzrokovale pad rublje, inflaciju i gubitak radnih mjesta.
Unatoč tome, Pankin tvrdi da Rusija ostaje odlučna u obrani svojih interesa i da će se suprotstaviti svim pokušajima da je oslabe ili sruše. On ističe da je Rusija suverena zemlja s vlastitom politikom i da neće dopustiti da joj drugi nameću svoju volju.
Zaključno, Pankin naglašava da se Rusija neće povući pred pritiscima i sankcijama i da će nastaviti braniti svoje interese i suverenitet. On vjeruje da će Rusija uspjeti prevladati teškoće i osnažiti svoju poziciju u međunarodnoj areni, unatoč protivljenju Sjedinjenih Američkih Država i Europske unije.