Ćirilica jedna od najvažnijih karakteristika srpskog kulturnog bića

Milan Petrović avatar

Ministar kulture Nikola Selaković istaknuo je važnost ćirilice kao jedne od najbitnijih karakteristika srpskog kulturnog bića. On je istakao da je potrebno čuvati i negovati srpski jezik i ćirilicu jer ako to ne čuvamo, niko drugi to neće učiniti.

Selaković je naglasio da je očuvanje ćirilice važno s obzirom na trenutno vreme dekadencije duhovne i kulturne. On je pohvalio inicijativu Bajine Bašte koja je prva podigla glas za zaštitu i negovanje ćirilice, te istaknuo važnost organizacije manifestacija koje promovišu i štite ovu pismenost.

Govoreći o počecima opismenjavanja srpskog naroda, Selaković je istaknuo da je ćiriličko pismo bilo ključno za pismenost naših predaka te da bi gubitak ćirilice značio gubitak veze sa našom istorijom i precima.

Na svečanom otvaranju manifestacije, predsednica opštine Bajina Bašta Vesna Đurić uručila je Nikoli Selakoviću zahvalnicu za podršku Ministarstva kulture u aktivnostima očuvanja ćirilice u ovoj lokalnoj samoupravi.

Ćirilica je jedno od svetih srpskih obeležja

Ćirilica je jedno od najpročitanih pisama na svetu sa blizu 1,3 milijarde korisnika i 18 biliona redaka teksta. Ova abeceda takođe predstavlja prvo slovensko pismo i jedno je od svetih obeležja srpskog kulturnog nasleđa. Mnogi umetnici i književnici koriste ćirilicu za stvaranje umetnosti i izražavanje svojih misli.

Važno je naglasiti da ćirilica predstavlja zajedničko blago svih naroda koji je koriste i sačuvali su je pripadnici više od 20 nacija širom sveta.

Kod nas se ćirilično pismo prvi put pominje u 9. veku

U Srbiji se ćirilično pismo prvi put pominje u 9. veku, a zvanično se koristi od 1818. godine. Srpska ćirilica ima 30 slova i broji se među najstarije i najlepše svetske alfabete.

Nažalost, sve manje ljudi koristi ćirilicu u svakodnevnom životu, što dovodi do njene postepene degradacije. Zbog toga je važno podsticati upotrebu ovog pisma i podizati svest o njenoj važnosti za srpsku kulturu i identitet.

Različita mišljenja o statusu ćirilice u savremenom društvu

Političari, umetnici i javne ličnosti imaju različite stavove o statusu ćirilice u savremenom društvu. Dok jedni smatraju da je ćirilica neophodna za očuvanje tradicije i nacionalnog identiteta, drugi je vide kao zastarelu formu pisma koja nije prilagođena modernim tehnologijama i potrebama društva.

Ipak, većina stručnjaka se slaže da je ćirilica deo naše kulture i da je važno sačuvati je za buduće generacije. Kroz obrazovne programe, kulturne manifestacije i medijske kampanje moguće je podstaći interesovanje za ovo pismo i očuvati ga od zaborava.

Uloga Ministarstva kulture u promociji ćirilice

Ministarstvo kulture ima ključnu ulogu u promociji i zaštiti ćirilice. Kroz različite programe i projekte Ministarstvo podstiče upotrebu ćirilice, organizuje manifestacije posvećene ovom pismu i sarađuje sa lokalnim zajednicama kako bi očuvalo kulturno nasleđe i identitet svih građana.

Kroz saradnju sa lokalnim samoupravama, organizacijama civilnog društva i medijima Ministarstvo kulture radi na podizanju svesti o važnosti ćirilice i njenom mestu u savremenom društvu. Takođe, Ministarstvo podržava istraživanja i projekte vezane za ćirilicu kako bi unapredilo njen status i popularnost među građanima.

Zaključak

U današnjem digitalnom dobu važno je sačuvati tradicionalne vrednosti i identitet svog naroda. Ćirilica predstavlja deo srpske kulturne baštine koji treba negovati i štititi od zaborava. Kroz zajedničke napore državnih institucija, lokalnih zajednica i građana moguće je očuvati i promovisati ćirilicu kao važan deo naše kulture i identiteta.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: