ĆIRILICA STIGLA NA BAS: Izmenjeno pismo na info

Milan Petrović avatar

Na Informacijama na autobuskoj stanici Beogradskoj (BAS) u bloku 42 u Novom Beogradu, umjesto latiničnih slova, sada se nalaze ćirilična i engleska slova. Nakon što su „Večernje novosti“ primetile da su sve informacije ispisane samo na latinici i engleskom jeziku odmah po otvaranju novog autobuskog čvorišta sa 12 dolaznih i 53 odlazna perona, gradonačelnik Aleksandar Šapić reagovao je tražeći od uprave BAS da postavi tabele na ćirilici. To je urađeno proteklog vikenda, a putnici su juče dočekani obaveštenjima i putokazima ispisanim na ćirilici i engleskom jeziku.

Gradonačelnik Šapić istakao je da je uprava stanicu postavila sve informacije bez konsultacija sa Gradom, uprkos tome što je ćirilica službeno pismo u Srbiji. Naglasio je da onaj ko ne razume ćirilicu, može razumeti engleski jezik i obrnuto. Zbog toga je traženo da se sve natpisi zamene i da budu ispisani na ćirilici i engleskom jeziku. Grad će takođe menjati tabele i ime ulica koje će biti na ćirilici i engleskom jeziku.

Na autobuskim stajalištima u gradu, svi nazivi linija gradskog prevoza ispisani su ćirilicom, kao i imena stanica, uz dodatak engleskog jezika. Takođe, popularne turističke destinacije na putokazima u gradu takođe su ispisane na ćirilici i engleskom jeziku. Ovaj propust u novom kompleksu BAS dogodio se dok traje borba za očuvanje ćirilice, o čemu je govorio i ministar kulture Nikola Selaković. On je najavio niz koraka za zaštitu srpskog jezika i matičnog pisma.

Prema procenama lingvista iz Odbora SANU za standardizaciju srpskog jezika, upotreba ćirilice u javnom prostoru Srbije smanjena je na samo 10 odsto. Čak ni na beogradskom aerodromu „Nikola Tesla“, koji upravljaju stranci, ćirilicom i engleskim jezikom piše „Aerodrom Beograd“, kao i na „Beogradskoj areni“.

Ovo postavljanje ćiriličnih tabli na autobuskoj stanici BAS samo je jedan od koraka ka većoj upotrebi ćirilice u javnom prostoru. Gradonačelnik i ministar kulture ističu važnost očuvanja srpskog jezika i pisma, te će nastaviti sa akcijama kako bi se ćirilica učinila vidljivijom i prisutnijom u svakodnevnom životu građana.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: