U mnogim selima Balkana, gde se češće čuje kokodakanje nego zvuk brzih automobila, jedan čovek iz Pojata u Srbiji odlučio je da uzgaja neobičnu vrstu živine – ajam cemani kokoške. Ove ptice izgledaju kao da su ispale iz nekog fantastičnog filma, a ne iz običnog kokošinjca. Ajam cemani su poznate po svom karakterističnom izgledu: potpuno su crne, uključujući perje, kožu, kosti, pa čak i unutrašnje organe. Iako se čini da je reč o fotošopu, jedino što im je belo su jaja.
U Hrvatskoj, uzgoj ajam cemani nije uobičajen, ali nekoliko entuzijasta i malih odgajivača se bavi ovom egzotičnom rasom. Na primer, na popularnom oglasniku Njuškalo zabeležen je oglas iz Slavonskog Broda za prodaju pilića ajam cemani. To potvrđuje prisustvo ove jedinstvene rase u zemlji i dokazuje da interesovanje za ajam cemani polako raste.
Milan Manojlović, mladi uzgajivač iz Pojata, započeo je svoju avanturu sa ajam cemani kokoškama sa skromnih osam jaja. Ova neobična ptica iz Indonezije brzo je postala više od obične egzotike; postala je ozbiljan posao za njega i njegovu porodicu. Milan i njegova porodica su kroz vreme došli do znatnog broja kokošaka, a sada se fokusiraju na kvalitet uzgoja, radeći selekciju i planirajući da izgrade pravu farmu.
Meso ajam cemani kokošaka je posebno, iako njihova crna boja može da odvrati neke potrošače. Slađana Manojlović, Milanova majka, ističe da je supa od ajam cemani izvanredna, ali da se ljudi često zbune kada prvi put vide ovu neobičnu pticu. Uzgoj ajam cemani nije komplikovan, jer žive slobodno i hrane se prirodnim izvorima, uključujući pšenicu, kukuruz i ječam. Porodica Manojlović čak uzgaja kalifornijske gliste koje povremeno serviraju svojim kokoškama kao poslasticu.
Cene ajam cemani kokošaka su zapanjujuće visoke. U nekim zemljama, cena jednog pileta može dostići i do 500 evra, što ih čini pravim luksuzom u svetu živinarstva. Nazivaju ih „Lamborgini živine“, što dodatno naglašava njihovu ekskluzivnost. Iako nisu najbolji nosioci jaja, ajam cemani imaju dobru postojanost i godišnje nose između 100 i 120 jaja, sa pauzom od samo mesec dana.
Porodica Manojlović je uspela da izgradi svoj mali crni svet u uzgoju ajam cemani, što predstavlja značajan uspeh s obzirom na to da se mnogi uzgajivači fokusiraju na klasične vrste kokošaka zbog jaja i mesa. Ovaj neobičan pristup i entuzijazam prema ajam cemani doveli su do rasta interesovanja za ovu vrstu među potrošačima koji žele nešto posebno i drugačije.
U svetu gdje se tradicionalni uzgoj često smatra normom, porodica Manojlović pokazuje da je moguće stvoriti nišu i uspeh kroz inovativan pristup. Njihov rad ne samo da doprinosi diversifikaciji poljoprivrednog sektora u Srbiji, već i podiže svest o egzotičnim vrstama i njihovom potencijalu na tržištu. Uzimajući u obzir sve prednosti koje ajam cemani nude, od estetskog izgleda do kvalitetnog mesa, jasno je da će ova vrsta živine nastaviti da privlači pažnju i potražnju.
U zaključku, ajam cemani kokoške predstavljaju fascinantan spoj tradicije i inovacije u srpskom selu. Njihova crna boja, jedinstveni izgled i visoka cena čine ih pravim raritetom. Milan i Slađana Manojlović su dokazali da sa posvećenjem i ljubavlju prema onome što rade, čak i u malim selima može da se postigne veliki uspeh. U svetu gde se traže nove i zanimljive stvari, ajam cemani kokoške nude upravo to – spoj egzotike i kvaliteta.