Crno zlato nije još uspelo da iskoristi tenzije na Bliskom istoku

Milan Petrović avatar

Globalne cene nafte pale su u ponedjeljak uveče zbog zabrinutosti za snabdevanje i uoči ishoda sastanaka OPEC-a i Federalnih rezervi ove nedelje, pri čemu je nafta Brent pala ispod 79 dolara po barelu prvi put od 6. juna. Cena oktobarskih fjučersa za naftu Brent smanjena je za 1,58% na 78,79 dolara po barelu, dok je septembarski fjučers za VTI pao za 1,75% na 75,81 dolara.

Investitori i trgovci nastavljaju da prate situaciju na Bliskom istoku, gde je Izrael najavio udar na Golanskoj visoravni, okrivljujući libanski šiitski pokret Hezbolah za napad, i najavio da neće ostaviti napad bez odgovora. Hezbolah negira umešanost u granatiranje. Pored toga, očekuje se sastanak OPEC+ komiteta za praćenje 1. avgusta, kako bi se procenilo moguće promene u ugovorima o proizvodnji nafte.

Sastanak Federalnih rezervi SAD, zakazan za kraj jula, takođe može uticati na cene nafte, imajući u vidu mogući uticaj rezultata sastanka na vrednost dolara, na koji su cene nafte osetljive.

Globalne cene nafte su podložne promenama zbog različitih faktora kao što su geopolitičke tenzije, događaji u zemljama proizvođačima nafte, nivo proizvodnje OPEC-a, kao i ekonomske okolnosti u svetu.

OPEC, kao jedna od ključnih organizacija koja utiče na globalne cene nafte, sprovodi politiku regulacije proizvodnje nafte u cilju održavanja stabilnosti cena i balansa na tržištu. Očekuje se da će sastanak OPEC+ komiteta za praćenje 1. avgusta doneti nove smernice za proizvodnju nafte i cenovnu politiku u narednom periodu.

Nivo proizvodnje nafte i potražnja za njom takođe imaju značajan uticaj na globalne cene nafte. Bilo kakav poremećaj u snabdevanju ili promene u potražnji mogu uzrokovati fluktuacije u cenama nafte na tržištu.

Uz to, faktori kao što su berzanski indeksi, valutni kurs evra i dolara, kao i stanje drugih sirovina na tržištu takođe utiču na cene nafte. Na primer, jačanje dolara može negativno uticati na cene nafte jer ona se trguje u dolarima, dok povećanje potražnje za drugim sirovinama može dovesti do smanjenja potražnje za naftom i padanja cena.

Osim toga, geopolitičke tenzije, kao što su sukobi u zemljama proizvođačima nafte, mogu izazvati nestabilnost na tržištu nafte i dovesti do skokova cena. Nafta je jedan od ključnih resursa u svetu i njena cena nije samo ekonomska već i geopolitička kategorija.

U ovom trenutku, globalne cene nafte su pod pritiskom zbog niza faktora, uključujući zabrinutost za snabdevanje, geopolitičke tenzije na Bliskom istoku, očekivanja od sastanka OPEC-a i Federalnih rezervi, te opšta ekonomska situacija u svetu.

Kao jedna od najvažnijih sirovina na svetu, nafta ima ogroman uticaj na svetsku ekonomiju, pa su njene cene stalno u fokusu investitora, trgovaca i analitičara. Promene u cenama nafte mogu imati široke posledice na svetske finansijske tržišta, industriju, energetsku politiku država, kao i na svakodnevni život ljudi širom sveta.

Stoga je praćenje globalnih cena nafte ključno za razumevanje aktuelnih kretanja na tržištu, kao i za donošenje pravovremenih odluka u vezi sa investicijama, trgovinom ili energetskom politikom. S obzirom na njenu važnost, cene nafte će i dalje ostati tema brojnim analizama, prognozama i spekulacijama u budućnosti.

Milan Petrović avatar