Jedan od glavnih razloga za izbegavanje „divljih“, neprijavljenih i neproverenih taksi vozila u Beogradu jesu nerealno visoke cene za vožnju od svega nekoliko kilometara, što je stanovnicima glavnog grada već dobro poznato. Ovakvi taksisti najčešće vrebaju turiste i posetioce Beograda, kojima naplaćuju duplo ili čak troduplo veću cifru od one koju traže registrovana taksi udruženja i firme. Ovaj problem je postao još evidentniji nakon nedavne situacije koju je doživeo mladić iz Crne Gore, koji se požalio na društvenoj mreži Redit.
Naime, mladić je uzeo taksi od nove autobuske stanice na Novom Beogradu do Vračara i platio 3.500 dinara za vožnju. U svom postu, on se zapitao da li je to normalna cena za ovu relaciju. Odgovori korisnika su stizali odmah, a većina je potvrdila da je cifra od 3.500 dinara za vožnju troduplo veća od realne cene. „Naravno da ne“, „Gde normalna opljačkao te… Ali to je kod nas redovna situacija“, komentarisali su drugi. Uglavnom su se javljali ljudi koji su imali slična iskustva i ukazivali na to da je realna cena vožnje od Novog Beograda do Vračara između 1.000 i 1.500 dinara, osim ako ne dođe do nekih vanrednih okolnosti, poput saobraćajnog kolapsa.
Kako je mladić kasnije objasnio, napravio je dve ključne greške. Prva je bila ta što nije imao izbora nego da uđe u taksi koji je čekao putnike kod autobuske stanice, jer je bio u velikoj žurbi. Druga greška je bila što nije pitao za okvirnu cenu pre nego što je seo u vozilo. U komentarima je priznao da nije znao kakve su cene taksija u Beogradu i da je pretpostavio da ga je vožnja koštala više nego što bi trebala. „Mogao bih da znam unapred realno“, napisao je on.
U međuvremenu, slična situacija dogodila se i jednom strancu, koji je vožnju taksijem od aerodroma do centra grada platio čak 9.000 dinara. Ovaj stranac je bio šokiran visokom cenom i izjavio je da nikada više neće doći u Srbiju zbog neprijatnog iskustva koje je doživeo. Ovakvi slučajevi ukazuju na ozbiljan problem sa taksi uslugama u Beogradu, posebno za turiste koji nisu upoznati sa lokalnim cenama.
Istraživanja su pokazala da su turisti najčešće meta „divljih“ taksista, koji iskoriste njihovu neinformisanost o cenama prevoza. Beograd je, kao popularna turistička destinacija, mesto gde mnogi posetioci dolaze u potrazi za avanturom, ali se često suočavaju sa neprijatnim iznenađenjima kada je reč o taksi uslugama. Uz to, mnogi od njih smatraju da je neprihvatljivo plaćati tako visoke cene za vožnje koje su uobičajene i jeftinije u drugim evropskim gradovima.
U cilju zaštite turista i izbegavanja sličnih situacija, stručnjaci preporučuju nekoliko mera. Prvo, savetuje se da turisti koriste registrovane taksi usluge ili aplikacije za prevoz koje nude transparentno formiranje cena. Drugo, korisno je da se unapred informišu o okvirnim cenama prevoza na relacijama koje planiraju da koriste. Takođe, preporučuje se da se uvek pitaju za cenu pre nego što uđu u taksi, kako bi izbegli neprijatna iznenađenja.
U zaključku, situacija sa taksijem u Beogradu zahteva veću regulaciju i nadzor, kako bi se zaštitili i domaći građani i turisti od prevara i nerealno visokih cena. Samo na taj način Beograd može postati još privlačnija destinacija za sve posetioce.