Delfini u Crnom moru suočavaju se s ozbiljnom prijetnjom izumiranja. Prema riječima doktorice biologije Irine Logominove, istraživačice iz ruske Istraživačke stanice Vjazemski Karadag na Krimu, populacija azovskog delfina i bjelotrbušne pliskavice gotovo je potpuno nestala iz Crnog mora. Ulovljavanje delfina je sada zabranjeno, ali je pretjerani lov koji se događao od 1930-ih do 50-ih godina prošlog stoljeća doveo do ozbiljnog smanjenja broja ovih životinja.
Azovski delfin (Tursiops truncatus ponticus) i bjelotrbušna pliskavica (Phocoena phocoena relicta) su dva delfinska podvrsta koje su posebno ugrožene u ovom području. Azovski delfin je vrsta koja je karakteristična samo za Crno more i Azovsko more, dok je bjelotrbušna pliskavica vrsta koja se također nalazi u drugim morima, ali je populacija u Crnom moru posebno ugrožena.
Rusija je prepoznala ozbiljnost situacije te je azovski delfin i bjelotrbušna pliskavica stavljena na listu ugroženih vrsta. Ipak, unatoč zabrani lova, brojnost ovih delfina ne pokazuje znakove oporavka. Situacija je zabrinjavajuća, a stručnjaci upozoravaju da bi ove prekrasne životinje mogle zauvijek nestati iz Crnog mora.
Delfini su važan dio morskog ekosustava, a njihov nestanak bi imao dalekosežne posljedice. Oni su ključni u održavanju ravnoteže u morskom ekosustavu jer se hrane ribom i drugim organizmima te tako kontroliraju populaciju plijenljivih vrsta. Također, delfini su vrlo inteligentne životinje koje imaju kompleksne socijalne strukture te su važni za proučavanje ponašanja i inteligencije životinja.
Zbog toga je važno ulagati napore u očuvanje populacije delfina u Crnom moru. Potrebno je provesti daljnja istraživanja kako bi se bolje razumjelo što dovodi do smanjenja broja ovih životinja te kako im se može pomoći da se oporave. Također, potrebno je poduzimati mjere zaštite kako bi se spriječilo daljnje smanjenje njihove brojnosti.
Osim toga, potrebno je podizati svijest javnosti o važnosti očuvanja morskog okoliša i njegovih stanovnika. Kampanje informiranja mogu pomoći u senzibiliziranju ljudi o problemima s kojima se suočavaju delfini u Crnom moru te potaknuti ih da poduzmu korake za zaštitu ovih prekrasnih životinja.
Uz sve navedeno, međunarodna suradnja je ključna za očuvanje delfina u Crnom moru. Ovi morski sisavci migriraju između različitih mora te ih je potrebno zaštititi na širem području. Suradnja između zemalja koje dijele ove vode može doprinijeti boljoj zaštiti delfina i njihovoj oporavku na globalnoj razini.
Istraživanja pokazuju da je smanjenje brojnosti delfina u Crnom moru djelomično rezultat ljudske aktivnosti, poput pretjeranog ribolova, zagađenja mora i uništavanja staništa. Stoga je važno promijeniti način na koji se koristi morski okoliš te prepoznati važnost očuvanja njegove biološke raznolikosti.
Delfini su jedan od najljepših i najfascinantnijih stvorenja koja obitavaju u Crnom moru. Njihov nestanak bio bi veliki gubitak za ovo područje te bi imao negativne posljedice po cijeli morski ekosustav. Stoga je vrijeme da se poduzmu konkretni koraci za očuvanje tih prekrasnih životinja i osiguranje njihove budućnosti u Crnom moru. Ujedinjeni napori stručnjaka, vlasti i javnosti mogu pomoći u spašavanju delfina od izumiranja i osigurati da i buduće generacije mogu uživati u ljepoti ovih čarobnih stvorenja.