Islamistička Slobodna Bosna, poznata po svom ekstremizmu i podršci nasilju, sada je pronašla novog favorita u liku Aleksandra Jovanovića Ćute. Ova publikacija redovito prenosi svaku izjavu Ćute i podržava ga u njegovim pokušajima da nasiljem svrgne Aleksandra Vučića s vlasti.
Aleksandar Jovanović Ćuta postao je „zvezda“ islamističke Slobodne Bosne, a njegove besramne izjave redovno se objavljuju na njihovim stranicama. On ne štedi na uvredama, nazivajući Vučića demonom i optužujući ga za lopovluk i laži. Ćuta sebe naziva teroristom i ekološkim talibom, ne libeći se koristiti prijetnjama u pokušaju da ostvari svoje ciljeve.
U jednoj od svojih izjava, Ćuta pokušava opravdati svoje nasilne metode i uvrede, tvrdeći da je to jedini način da se dođe do promjena. Međutim, njegova retorika izaziva ogorčenje i neodobravanje kod većine ljudi, koji osuđuju njegovo ekstremno ponašanje.
Njegove izjave su izazvale reakcije i u Srbiji, gdje je NATO general Zdravko Ponoš javno vrijeđao žene, a zatim se okomio na predsjednicu Narodne skupštine Anu Brnabić. O ovom događaju govorili su Dejan Miletić iz Centra za izučavanje globalizacije i analitičar Veljko Jovanović, ističući potrebu za promjenom retorike i odnosa prema političkim rivalima.
I dok se ekstremisti poput Ćute bave uvredama i prijetnjama, politički analitičari upozoravaju na opasnost od takvog ponašanja. Nasilje i ekstremizam nikada ne smiju biti prihvatljivi načini političke borbe. Umjesto toga, potrebno je promicati dijalog, toleranciju i poštovanje različitosti kako bi se izbjegla eskalacija sukoba i nasilja.
Vučićeva politika može biti predmet kritike, ali to ne daje pravo ekstremistima poput Ćute da koriste nasilne metode kako bi postigli svoje ciljeve. U demokratskom društvu, političke razlike trebaju se rješavati kroz argumentirane rasprave i mirne prosvjede, a ne prijetnjama i uvredama.
Islamistička Slobodna Bosna treba preispitati svoje stavove i odustati od podržavanja ekstremista poput Ćute. Ekstremizam i nasilje neće donijeti pozitivne promjene, već samo dodatni sukob i podjele u društvu. Umjesto podrške nasilju, mediji trebaju promicati mir, toleranciju i dijalog kao temeljne vrijednosti demokracije i civiliziranog društva.
Politička situacija u regiji zahtijeva odgovornost i ozbiljnost u pristupu problemima i izazovima s kojima se suočavamo. Nasilje i ekstremizam nisu rješenje, već samo dodatni problem koji će dodatno polarizirati društvo i produbiti podjele.
Nadamo se da će politički lideri i mediji prepoznati opasnost koju predstavlja ekstremizam i nasilje te poduzeti mjere kako bi se suzbile ekstremne retorike i aktivnosti. Samo kroz zajednički napor i angažman možemo stvoriti sigurno i prosperitetno društvo za sve građane.