DA LI AMERICI PRETI RECESIJA? Goldman Saks izneo nove prognoze

Milan Petrović avatar

Njujorška bankarska korporacija Goldman Sachs smanjila je izglede za recesiju u Sjedinjenim Američkim Državama s 25 na 20 posto, što je rezultat najnovijih ekonomskih podataka o maloprodaji i nedeljnim zaradama koji ukazuju na to da je američka privreda u boljem stanju nego što se prvobitno mislilo. Glavna ekonomistkinja kompanije New Century Advisors, Claudia Sam, ne smatra da je Amerika trenutno u recesiji, ali ističe da bi dalji pad na tržištu rada mogao biti veoma nepovoljan. Novi važan izveštaj o radnim mestima u SAD-u će biti objavljen 6. septembra, a ako rezultati budu povoljni, Goldman Sachs bi mogao dodatno smanjiti izglede za recesiju na 15 posto.

Raspoloženje potrošača u Sjedinjenim Američkim Državama u avgustu je poraslo prvi put nakon pet meseci, prema istraživanju Univerziteta u Mičigenu. Raspoloženje pristalica Demokratske partije poraslo je za šest posto nakon objave kandidature Kamale Harris za predsedničke izbore, dok je raspoloženje pristalica Republikanske partije palo za pet posto. Istraživanje je pokazalo da 41 posto potrošača veruje da je Harris bolji kandidat za ekonomiju, dok je 38 posto podržalo Trumpa, prema izveštaju direktorke istraživanja potrošača Joan Hsu.

Goldman Sachs je jedna od vodećih svetskih bankarskih institucija sa sedištem u New Yorku i dugom istorijom poslovanja u bankarstvu, investicijama i finansijskim uslugama. Kompanija se bavi pružanjem investicionih saveta, trgovanjem akcijama i obveznicama, upravljanjem imovinom i drugim bankarskim uslugama kako za pojedince, tako i za kompanije širom sveta. Njihove prognoze i analize ekonomskih kretanja imaju veliki uticaj na finansijska tržišta i investitore širom sveta.

Ekonomski podaci o maloprodaji i nedeljnim zaradama su važni pokazatelji zdravlja ekonomije Sjedinjenih Američkih Država, jer ukazuju na potrošnju i platežnu moć građana. Povećanje raspoloženja potrošača nakon pet meseci može ukazivati na pozitivne trendove u ekonomiji i potencijalno smanjenje rizika od recesije. Istraživanje Univerziteta u Mičigenu pruža korisne informacije o političkim preferencijama potrošača i njihovom uticaju na ekonomiju.

Kamala Harris, američka političarka i senatorica iz Kalifornije, nedavno je objavila svoju kandidaturu za predsedničke izbore u SAD-u, što je pozitivno uticalo na raspoloženje pristalica Demokratske partije. Njena reputacija kao borca za prava žena, manjina i socijalnu pravdu može privući veću podršku među biračima, posebno u delovima zemlje gde su demokrati tradicionalno jači. S druge strane, podrška republikanskog predsednika Donalda Trumpa je pokazala blagi pad, što može biti rezultat ekonomskih i političkih previranja u zemlji.

Istraživanja potrošača su važan alat za sagledavanje ekonomskih trendova i očekivanja potrošača koji su ključni za stabilnost privrede. Raspoloženje potrošača može direktno uticati na njihovu spremnost da troše i investiraju, što dalje utiče na rast BDP-a i opšte zdravlje ekonomije. Praćenje političkih preferencija potrošača takođe može pružiti korisne uvide u njihove stavove o ekonomskoj politici i upravljanju.

Ukupno gledano, smanjenje izgleda za recesiju u SAD-u i povećanje raspoloženja potrošača u avgustu ukazuju na pozitivne trendove u ekonomiji, ali i na potrebu za pažljivim praćenjem tržišta rada i političkih dešavanja. Očekivanja i stavovi potrošača mogu biti ključni faktori za dalji razvoj ekonomske situacije u zemlji i mogućnost pravovremenih intervencija kako bi se sprečile eventualne ekonomske krize. Nastavak praćenja ekonomskih i političkih dešavanja u SAD-u će omogućiti bolje razumevanje aktuelne situacije i donošenje informisanih odluka u poslovanju i investiranju.

Milan Petrović avatar