Da li država može da stane na put neopravdanim poskupljenjima

Milan Petrović avatar

Inflacija u Srbiji usporava, ali građani se žale da su poskupljenja sa kojima se suočavaju u prodavnicama i dalje visoka za njihove kućne budžete. Premijer Miloš Vučević je najavio da će država analizirati formiranje cena u maloprodajnim lancima i istražiti ko u lancu poskupljenja ostvaruje ekstraprofit. Udruženja potrošača podržavaju ovu inicijativu, ali ekonomski stručnjaci su skeptični jer tvrde da država ne može određivati marže u tržišnoj privredi.

Premijer Vučević naglasio je da je tržišna privreda ima svoja pravila i regulativu te da će Vlada istražiti ko učestvuje u lancu poskupljenja. Potrošači se žale da su cene proizvoda u Srbiji mnogo veće nego u regionu i Evropi, te smatraju da trgovci imaju previsoke marže. Nacionalna organizacija potrošača ističe da većina poskupljenja u Srbiji nije opravdana te da trgovci često naplaćuju ulazak proizvoda na police svojih marketa ili poskupljuju proizvode iz skladišta.

Inflacija u Srbiji u julu je bila 4,3 odsto, što predstavlja porast cena proizvoda i usluga lične potrošnje za godinu dana. NBS navodi da je u junu inflacija usporila na 3,8 odsto, ali je u julu privremeno porasla zbog poskupljenja prehrambenih proizvoda na svetskom tržištu. Centralna banka očekuje da će inflacija usporiti i približiti se ciljnoj vrednosti od tri odsto tokom naredne godine.

Građani se žale da su proizvodi poput suncokretovog ulja, mleka i lešnika skuplji u Srbiji nego u regionu i Evropi. NOPS ističe da trgovci imaju visoke marže i monopol na tržištu, te da ceh na kraju plaćaju građani. Ekonomski stručnjaci tvrde da Vlada ne može određivati marže u tržišnoj privredi te da se konkurencija među trgovcima i proizvođačima mora povećati radi zaštite potrošača.

Premijer Vučević naglašava da tržišna privreda ima svoja pravila i regulativu te da država treba da istraži učesnike u lancu poskupljenja. Potrošači se žale na visoke cene i nizak kvalitet proizvoda u Srbiji te smatraju da trgovci imaju previsoke marže. Nacionalna organizacija potrošača ističe da trgovci često naplaćuju ulazak proizvoda na police svojih marketa ili poskupljuju proizvode iz skladišta.

Inflacija u Srbiji u julu je bila 4,3 odsto, a NBS očekuje da će se tokom naredne godine približiti ciljnoj vrednosti od tri odsto. Građani se žale na visoke cene prehrambenih proizvoda u Srbiji u poređenju sa regionom i Evropom. Ekonomski stručnjaci tvrde da Vlada ne može određivati marže u tržišnoj privredi te da je potrebno povećati konkurenciju među trgovcima radi zaštite potrošača.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: