Prošlog meseca je Aleksandar Saša Kasanof imenovan za novog američkog izaslanika za Zapadni Balkan, zamenjujući Gabrijela Eskobara. Njegov prvi sastanak sa političarima iz regiona bio je sa predstavnikom opozicije na Kosovu, što je izazvalo pitanje da li je to bio signal za kosovskog premijera Aljbina Kurtija. Kasanof je prethodno radio kao izvršni pomoćnik Viktorije Nuland i ima iskustvo u političkim pitanjima u različitim zemljama. Sada će biti odgovoran za američku politiku prema regionu, sa fokusom na podršku evropskim integracijama i regionalnoj stabilnosti.
S obzirom na nedavne potezie kosovske vlade, poput najave otvaranja mosta na Ibru, situacija na Kosovu se dodatno zakuvava. Stejt Department je izrazio zabrinutost zbog ovakvih jednostranih akcija koje mogu izazvati nestabilnost i nasilje u regionu. U međuvremenu, kosovski premijer Aljbin Kurti boravi u Americi, a njegov nedostatak saradnje sa SAD izaziva kritike opozicije u Prištini i izaziva zabrinutost u Beogradu.
Sastanak Alekandara Kasanova sa Bedrijem Hamzom, kandidatom DPK-a za premijera Kosova, mogao bi biti indikacija američkog stava prema Kurtiju. Očekuje se da SAD sarađuju sa pobednikom izbora na Kosovu, a Hamzin susret sa Kasanofom može se tumačiti kao deo izborne kampanje DPK-a. Analitičari ukazuju na potrebu kooperacije sa SAD radi ekonomskog razvoja i regionalne stabilnosti, ali ističu da će neko ko bude kooperativan sa Amerikancima biti u prednosti.
Situacija na Kosovu izaziva podeljena mišljenja u vezi sa akcijama kosovske vlade i reakcijama međunarodne zajednice. Dok neki smatraju da međunarodna zajednica nije dovoljno odlučna u zaustavljanju jednostranih poteza Kosova, drugi vide potencijalnu akciju Kfora kao ključnu. Pitanje ostaje da li će međunarodna zajednica preduzeti oštrije mere kako bi održala stabilnost i dijalog u regionu.