Da li se isplati proizvodnja šargarepe

Milan Petrović avatar

Proizvodnja šargarepe u Srbiji može biti unosan posao, ali zahteva odgovarajuću strukturu zemljišta, dovoljnu količinu vode, kao i blagovremenu zaštitu biljaka. Mašine za proizvodnju su skupe, a povrtari ove godine nisu gasili pumpe za navodnjavanje. Šargarepa je zasejana na oko 3.500 hektara u Srbiji, a trenutna cena na tržištu varira, ali prosečno iznosi oko 60 dinara po kilogramu. Dva iskusna povrtlara, Stefan Vidović iz Futoga i Tibor Molnar iz Lukinog Sela, dali su svoje pristupe i razlike u uzgoju šargarepe.

Stefan Vidović ističe da je šargarepa već 20 godina u porodici i da je važno uraditi analizu zemljišta pre početka proizvodnje. S druge strane, Tibor Molnar ističe da su se odlučili za veću proizvodnju zbog mogućnosti udruživanja i izvoza robe. Obojica naglašavaju značaj analize zemljišta i vode za uspešan uzgoj šargarepe.

Potrebe za fizičkim radnicima su veoma važne u poljoprivredi, a zarade mogu biti od 350 do 500 dinara po satu, u zavisnosti od odgovornosti i obima posla. Oba povrtara ističu da su troškovi vode i radnika visoki, što direktno utiče na cenu proizvoda. Zbog suše ove godine, troškovi su dodatno povećani, a prinosi smanjeni.

Evropski prinosi šargarepe su oko 100 tona po hektaru, dok proizvođači u Srbiji postižu oko 50 tona, od čega je većina prve klase. Postoji razlika u zahtevima tržišta, gde većina zemalja u regionu traži sitniju robu, dok Rumunija preferira krupniju robu. Moguće je lagerovati šargarepu, ali kvalitet ulazne sirovine je ključan za dugotrajno čuvanje.

Poljoprivreda može biti unosan porodični biznis, ali zahteva velika ulaganja u mašineriju i analize zemljišta i vode. Stefan Vidović smatra da je potrebno bar dva hektara po članu porodice za život od proizvodnje, uz dodatne kulture. Tibor Molnar ističe da je za 30 hektara potrebno oko pola miliona evra za potrebnu mašineriju.

Milan Petrović avatar