Da li su friteze na vruć vazduh zdrave

Milan Petrović avatar

Friteze na vrući zrak postale su popularan kuhinjski uređaj posljednjih godina. Imitiraju prženje u dubokom ulju, ali koriste manje ulja zahvaljujući cirkulaciji vrućeg zraka koju postiže mehanički ventilator. To rezultira hrskavim slojem na površini hrane, dok se unutrašnjost održava sočnom.

Glavni razlog popularnosti ovih uređaja je zdrava priprema hrane. Koristeći malo ili nimalo ulja, friteze proizvode verzije tradicionalno pržene hrane s niskim udjelom masti, smanjujući unos kalorija. Osim što su zdravije, mogu biti brže, praktičnije i manje neuredne od prženja ili pečenja u pećnici.

Međutim, postavlja se pitanje sigurnosti ovih uređaja. Na društvenim mrežama kruže priče o toksičnim materijalima koji se koriste za izradu friteza. Neki tvrde čak i da ti materijali mogu mijenjati DNK, iako ne postoje dokazi koji bi to potkrijepili.

Kako bi odgovorio na ove tvrdnje, doktor Karan Raj objasnio je na TikToku da bi problem mogao nastati samo ako je friteza oštećena. Ljudima najviše brinu nelepljivi materijali kojima su ovi uređaji premazani, jer ih plaši da unose hemikalije.

Štoviše, doktor Raj dodaje da mikroplastika lebdi u zraku svaki put kada sjednete jesti i može se taložiti u hrani, postajući nevidljivi dio prženja.

Friteze na vrući zrak su sigurno i praktično sredstvo za pripremu hrane, ali važno je paziti na kvalitetu materijala od kojih su napravljene i način na koji se koriste kako bi se osigurala sigurnost i zdravlje korisnika.

Milan Petrović avatar