DA LI ŽENE TOKOM CIKLUSA SMEJU DA ULAZE U CRKVU: Iako su mišljenja podeljenja, patrijarh Pavle je još davnih dana rešio ovu dilemu i u knjigu je stavio

Milan Petrović avatar

Godinama je postojalo verovanje da ženama nije dozvoljeno da ulaze u crkvu tokom menstrualnog ciklusa. Ova tema je izazivala brojne rasprave među vernicima, a mnogi su smatrali da je to strogo zabranjeno. Iako je menstrualni ciklus prirodna pojava koju sve žene prolaze, razlozi za ovakve zabrane često nisu bili jasni.

Patrijarh Pavle, u svojoj knjizi „Da nam budu jasnija neka pitanja naše vere“, osvrnuo se na ovo pitanje i pružio jasan odgovor, razrešavajući time dilemu koja je mučila mnoge. On je naveo da žene mogu da uđu u crkvu tokom menstruacije, ali je takođe istakao određena pravila koja bi trebale poštovati.

Prema njegovim rečima, savremena higijenska sredstva omogućavaju ženama da tokom menstrualnog ciklusa dolaze u crkvu bez straha od nečistoće. „Kako savremena higijenska sredstva mogu da spreče da se slučajnim istečenjem krvi hram ne učini nečistim, smatram da i sa te strane nema smetnje da žena za vreme mesečnog pranja, uz potrebnu obazrivost i preduzete higijenske mere može dolaziti u crkvu, celivati ikone, primiti naforu i osvećenu vodicu, kao i učestvovati u pojanju,“ napisao je Patrijarh Pavle.

Međutim, on je naglasio da žene ne bi trebale da se pričeste ili krste u tom stanju, osim u slučaju smrtne bolesti. Takođe, posle porođaja, u vezi sa potrebama molitava za dolazak u crkvu i ucrkovljenje deteta, važno je pridržavati se propisa Trebnika. Ova izjava je značila pomak u razumevanju uloge žena u crkvenom životu i pružila im slobodu da učestvuju u religijskim aktivnostima tokom menstrualnog ciklusa, uz određene uslove.

Slični stavovi postoje i u Ruskoj pravoslavnoj crkvi, koja takođe ne zabranjuje ženama ulazak u crkvu tokom menstruacije. Međutim, ženama je zabranjeno da celivaju mošti i ikone tokom tog perioda. Ovaj običaj je duboko ukorenjen u crkvenoj tradiciji i verovanjima, koja sežu u daleku prošlost.

Iako su ovakvi stavovi postali uobičajeni, ostaje pitanje zašto se žene smatraju „nečistima“ tokom menstrualnog ciklusa. Ovaj običaj ima istorijske korene koji sežu u vreme kada su mnoge kulture imale slične stavove prema menstruaciji, često je povezujući sa ritualnom nečistoćom. Međutim, važno je napomenuti da su takve percepcije često rezultat društvenih i kulturnih normi, a ne nužno religijskih učenja.

U savremenom društvu, mnogi smatraju da je važno preispitati ovakve tradicije i stavove, kako bi se omogućilo ženama da se aktivno uključuju u religijski život bez straha od stigmatizacije. U tom smislu, reči Patrijarha Pavla predstavljaju značajan korak napred u razumevanju i prihvatanju prirodnih procesa koji se dešavaju u životima žena.

Na kraju, važno je naglasiti da se duhovnost ne sme ograničavati na fizičke aspekte ljudskog postojanja. Religijska zajednica bi trebala da se fokusira na duhovne vrednosti i ljubav prema drugima, umesto na fizičke aspekte koji su, u suštini, deo svake žene. Ovaj pristup može doprineti jačanju zajednice i omogućiti svima da se osećaju dobrodošlima u crkvenim prostorima.

U svetlu ovih izjava i stavova, verujemo da će se u budućnosti nastaviti dijalog o mestu žena u crkvenom životu i o tome kako mogu nesmetano učestvovati u verničkom životu, bez obzira na fizičke izazove s kojima se suočavaju. Razumevanje i prihvatanje ovih pitanja može doprineti jačanju zajednice i otvaranju novih puteva za sve vernike.

Milan Petrović avatar