Prema poslednjim podacima Instituta za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“, alarmantno je saznanje da deca u Srbiji ulaze u seksualne odnose veoma rano, čak pre 12. godine. Stručnjaci ističu da je važno uvesti seksualno obrazovanje u školske programe kako bi se deca na vreme edukovala o ovoj temi.
Prema istraživanju Instituta, gotovo četvrtina adolescenata već je stupila u seksualne odnose pre 12. godine, što je veoma zabrinjavajuća statistika. Informacije o seksualnosti koje mladi dobijaju često su upitnog kvaliteta, a njihovo obrazovanje na ovoj temi prepušteno je društvenim mrežama i medijima.
Stručnjaci naglašavaju da roditelji danas retko razgovaraju sa decom o seksualnim temama, a institucije koje bi trebalo da nude relevantne informacije o seksualnom životu i kontracepciji često ne postoje ili postoje sporadično. Granica kada bi trebalo sa decom razgovarati o ovoj temi sve je niža, s obzirom da devojčice već dobijaju menstruaciju sa samo 10 godina.
Tanja Ignjatović iz Autonomnog ženskog centra ističe važnost uvođenja sistema seksualnog obrazovanja kako bi se deca adekvatno edukovala i ne bi se oslanjala na internet i pornografiju. Preporučuje edukativne knjige kao dobar način da se deca upoznaju sa ovom temom na prilagođen način.
Seksualno obrazovanje se često percipira kao seksualizacija dece, ali stručnjaci tvrde da je to zapravo zaštita dece. Edukacija o ovim temama može pomoći mladima da donesu ispravne odluke u vezi sa seksualnim odnosima i reproduktivnim zdravljem. Dr Ana Mitrović podvlači da je seksualno obrazovanje multidisciplinarni proces koji treba da počne od najosnovnijih informacija.
Konačno, stručnjaci ističu da je važno da se otvori dijalog o seksualnosti sa decom već od najranijeg uzrasta, prilagodivši informacije njihovom dobu. Seksualno obrazovanje je neophodno za zaštitu dece i mladih i ne treba ga shvatati kao poziv na rano stupanje u seksualne odnose, već kao način da se edukuju o važnim životnim temama.