Dečak koji je pre tri dana na Ranžirnoj stanici u Železniku doživeo strujni udar dok se penjao na voz kako bi se slikao, trenutno se nalazi u teškom stanju, sa čak 95 odsto tela prekrivenim opekotinama. Lekari se već treći dan bore da ga održe u životu, a trenutak nesmotrenosti doveo je do ove strašne povrede. Jedan od drugara povređenog dečaka ispričao je kako je on tražio da ga slikaju odozdo, verujući da će slika izgledati mnogo bolje. U trenutku kada se popeo na vagon, iznenada je buknuo u plamenu.
Ovaj incident nije usamljen slučaj. U 2024. godini, tri osobe su poginule, dok su četiri teško povređene od strujnog udara na železnicama, a slični podaci zabeleženi su i prethodnih godina, što ukazuje na to da mladi najčešće stradaju zbog nepromišljenih odluka. Postavlja se pitanje da li je vredno rizikovati život zbog nekoliko sekundi snimanja. Dešavalo se da mladi ljudi penju se na opasna mesta kako bi snimili lajkove na društvenim mrežama ili se uključili u sulude TikTok izazove.
Prethodne godine, još jedan tinejdžer je nastradao na železničkoj stanici u Rakovici dok je pokušavao da snimi TikTok izazov. Opasni selfiji, koji su postali popularni još 2011. godine, doveli su do smrti 260 osoba širom sveta do 2017. godine. „Železnice Srbije“ upozoravaju na ozbiljne opasnosti koje nosi kontaktna mreža iznad pruga, gde struja jačine 25.000 volti prolazi, i ukazuju da do udara može doći i ako se osoba nalazi nekoliko metara udaljena od kablova.
Aleksandar Vlahović, upravnik Klinike za dečju hirurgiju Instituta za majku i dete, potvrdio je da je stanje dečaka kritično. Opekotine su izuzetno teške, a lekari su se borili da ga održe u životu već od trenutka kada je primljen. Tokom poslednja 24 časa, obavljena je jedna hirurška intervencija kako bi se oslobodile određene strukture tela. Vlahović naglašava da će put do oporavka biti dug.
Katarina Jonev Ćiraković, edukatorka za bezbednost dece na internetu, ukazuje na to da ovakvi slučajevi nisu retkost. Deca, posebno uzrasta od 13 do 18 godina, često nekritički razmišljaju o izazovima i ne shvataju ozbiljnost situacija koje preuzimaju. Mnogi ekstremni influenseri godinama vežbaju kako bi izveli određene trikove, dok deca to ne razumeju. Psiholozi objašnjavaju da se rizično ponašanje kod mladih često javlja zbog potrebe za prihvatanjem u društvu.
Psiholog Mina Kojić ističe da adrenalin igra ključnu ulogu u ovakvim situacijama, te da deca manje osećaju strah u poređenju sa odraslima. Takođe, vršnjački pritisak može biti snažan motivator, jer deca često žele da se dokažu drugima ili izbegnu isključenje iz društva. U svetlu ovih tragedija, važno je podići svest o opasnostima koje nosi nepromišljeno ponašanje na društvenim mrežama i promovisati sigurno korišćenje tehnologije među mladima.
Ova situacija naglašava potrebu za većim obrazovanjem i svesti među mladima o opasnostima koje donosi nepromišljeno ponašanje, kao i važnost komunikacije između roditelja i dece kako bi se sprečili slični incidenti u budućnosti. U svakom slučaju, tragedija koja se dogodila dečaku iz Železnika služi kao opomena o ozbiljnosti i potencijalnim posledicama rizičnog ponašanja.