U Srbiji je zabeležen porast broja dece koja pate od sezonskih virusa, a pedijatar dr Saša Milićević ističe da je to zbog toga što se virusi međusobno prepliću, pa deca često zakače više virusa uzastopno. Posebno su ugrožena deca koja već imaju hronične bolesti, jer jedan običan virus može ozbiljno narušiti njihov imunitet. Deca su distributeri virusa, pa se brzo šire u porodici, a danas je teško izgraditi imunitet kod dece zbog lošeg sna i drugih faktora.
Roditelji su u dilemi da li i kada poslati dete u vrtić nakon bolesti, a dr Milićević savetuje da se sačeka bar tri dana nakon oporavka. Važno je pratiti dete, davati mu lakšu hranu i paziti da ne bude izloženo teškoj hrani. Prosek je da dete bude bolesno desetak puta godišnje, a trenutno rino virus najviše kosi decu i skraćuje imunitet, uz simptome poput curenja nosa, kijanja, kašlja i temperature.
Da bi se sprečilo vraćanje virusa, važno je da deca dobro izleče bolest, odmore se i ojačaju imunitet uz vitamine i voće. Pored rino virusa, aktuelni su i stomačni virusi poput rote i adenovirusa, koji uzrokuju dijareju. Sezona je i varičela, a mali astmatičari su posebno ugroženi, jer promene vremena mogu pogoršati simptome astme.
Dr Milićević ističe da je važno da deca ostanu kod kuće, piju topli čaj, odmaraju se i uzimaju vitamine radi jačanja imuniteta. Održavanje higijene, pravilna ishrana, dovoljno sna i izbegavanje kontakta sa bolesnima ključni su faktori za očuvanje zdravlja dece tokom sezone virusa.