Deo nacrta železničkog Koridora 10 kroz Srbiju na javnom uvidu

Milan Petrović avatar

Modernizacija pruge Stara Pazova – Šid – državna granica sa Hrvatskom deo je projekta železničkog Koridora 10 koji povezuje Beograd sa Zagrebom i Ljubljanom. Očekuje se da će rekonstrukcija omogućiti brzine od 200 kilometara na sat, a troškovi bi mogli iznositi oko 740 miliona evra. Planirana kompletna rekonstrukcija obuhvatiće 84,21 kilometra pruge Stara Pazova – Šid – državna granica sa Hrvatskom, kao i 4,25 kilometara trase Golubinci—Inđija. Radovi bi mogli započeti već sredinom naredne godine, a trebalo bi oko tri godine za njihov završetak, što znači da bi pruga mogla biti modernizovana do sredine 2028. Taj deo nacrta prostornog plana trenutno je na javnom uvidu do 26. avgusta. Pruga Stara Pazova—Šid—državna granica sa Hrvatskom građena je etapno od 1928. godine, a rekonstrukcija je neophodna kako bi se povećala brzina vozova sa sadašnjih 50-60 km/h na 200 km/h.

Izmene nacrta prostornog plana područja infrastrukturnog koridora železničke pruge Beograd—Šid—granica Hrvatske su dostupne javnosti, kako u digitalnom, tako i u analognom obliku. Deonica Pakovraće—Požega na auto-putu „Miloš Veliki“ trebala bi biti završena do kraja 2024. godine, osim tunela Munjino brdo koji će biti probijen. Minister Goran Vesić najavio je da će celokupna deonica biti u saobraćaju do juna 2025, uključujući dva tunela Laz i Munjino brdo. Radovi na deonici Požega—Duga Poljana mogli bi početi na leto 2025, ukoliko se obezbede sredstva. Ukupna dužina deonice Požega—Boljare je oko 107 kilometara, a trenutno se priprema plan za prvih 20 kilometara od Požege do Duge Poljane.

Očekuje se da modernizacija pruge i auto-puteva pruže značajan pomak u brzini i efikasnosti transporta u Srbiji. Novi infrastrukturni projekti trebali bi olakšati putovanja i povećati povezanost kako u zemlji, tako i sa susednim državama. S obzirom na značaj Koridora 10 kao jednog od važnih saobraćajnih pravaca u Evropi, ovi radovi bi mogli doprineti celokupnoj privredi i razvoju regiona.

Milan Petrović avatar