Nekoliko osoba uhapšeno je u akciji Uprave kriminalističke policije u Nišu, koja je usmerena na suzbijanje korupcije. Među privedenima su zamenica gradonačelnika Niša, Dušica Davidović, kao i direktor Doma zdravlja, Milorad Jerkan. U ovoj akciji, koja je deo šire istrage, uhapšeno je ukupno 13 saradnika bivše gradonačelnice Dragane Sotirovski, dok se za troje još traga.
Ovi uhapšeni, kao što izveštava „Blic“, su izvedeni iz prostorija policije sa lisicama na rukama, što ukazuje na ozbiljnost situacije. Akcija je započela u četvrtak, kada su uhapšeni Dragana Sotirovski i troje njenih saradnika, a sada se proširila na dodatnih 15 bliskih saradnika.
Spisak uhapšenih uključuje visokopozicionirane pojedince kao što su nekadašnja pomoćnica gradonačelnice Vladislava Ivković, bivši direktor Javnog komunalnog preduzeća Medijana Niš Ivan Mihajlović, kao i direktori različitih zdravstvenih i javnih institucija. Istraga se fokusira na sumnje da su ovi pojedinci učestvovali u raznim malverzacijama i zloupotrebama.
U međuvremenu, iz Uprave kriminalističke policije saopšteno je da je ova akcija deo šireg napora da se suzbiju korupcijske aktivnosti u gradu. S obzirom na to da su prikupljeni dokazi protiv ovih lica, istraga se nastavlja, a policija se fokusira na otkrivanje svih povezanih aktivnosti.
Pored akcije u Nišu, policija je takođe uhapsila menadžerku „Železnica Srbije“ u Beogradu zbog incidenta koji se dogodio u Novom Sadu. Ovaj incident se odnosi na pad nadstrešnice na železničkoj stanici, koji se dogodio 1. novembra 2024. godine, pri čemu je poginulo 15 ljudi, a dvoje je teško povređeno. Glavni tužilac Nenad Stefanović je potvrdio da su hapšenja povezana sa ovim tragičnim događajem i da se istražuju krivična dela sa koruptivnim elementima.
Istraga protiv Dragane Sotirovski pokrenuta je zbog sumnje da je zloupotrebila svoj položaj angažovanjem privatnih firmi za izvođenje građevinskih radova bez raspisivanja tendera. Ove firme su, navodno, naplaćivale iznose znatno veće od tržišnih cena. Prema informacijama, Sotirovski je kao bivši komandant Štaba za vanredne situacije proglašavala vanredne situacije kako bi omogućila angažovanje ovih firmi za različite radove, iako to nije bilo opravdano.
Osumnjičeni vlasnici firmi, koji su takođe uhapšeni, terete se za zloupotrebe službenog položaja, a sumnja se da su u dogovoru sa Dragana Sotirovski davali ponude koje su znatno nadmašivale realne cene. Ovim postupcima, kako se veruje, budžet grada je oštećen za oko 3,5 miliona evra.
Uhapšena gradonačelnica je privedena nakon što je stigla na granični prelaz Preševo, gde su je policijski službenici prevezli u policijsku upravu u Nišu. Ove akcije ukazuju na ozbiljnost borbe protiv korupcije u Srbiji, a javnost sa nestrpljenjem prati razvoj događaja i ishod istrage.
U svetlu ovih događaja, važno je naglasiti da su ovakve akcije neophodne za jačanje poverenja javnosti u institucije i pravosudni sistem. Korupcija predstavlja veliki problem koji može imati dalekosežne posledice po društvo, ekonomiju i kvalitet života građana. U tom smislu, nastavak ovih istraga i hapšenja može biti ključan korak ka izgradnji efikasnijeg i transparentnijeg sistema vlasti.