Detalji prodaje najsjanijih dragulja iz poslovnog trezora kontroverzog bisnismena

Milan Petrović avatar

Kablovski operater SBB i sportski sadržaj Sport klub su nedavno prodati, što označava značajnu promenu na srpskom medijskom tržištu. Ova transakcija je deo šireg poslovnog poteza Dragana Šolaka, koji je odlučio da proda svoje glavne medijske resurse. SBB je prešao u vlasništvo kompanije e&PPF Telecom, koja već upravlja „Jetelom“, dok je „Telekom Srbija“ preuzeo prava na Sport klub za iznos od 652 miliona evra. Ove prodaje su vredne ukupno 1,477 milijardi evra.

Ove promene impliciraju značajnu koncentraciju tržišta na srpskom telekomunikacionom sektoru. U osnovi, tržište će dominirati dve glavne kompanije: „Telekom Srbija“ sa svojim MTS-om, koji će nastaviti da nudi kablovske, internet i mobilne usluge, i „Jetel“, koji će, zahvaljujući kupovini SBB-a, obogatiti svoju ponudu kablovske televizije. Iako se očekuje da će pretplatnici kablovske televizije imati slične sadržaje, može doći do povećane konkurencije u kvalitetu i ceni usluga, što će biti od koristi potrošačima.

U međuvremenu, „Telekom Srbija“ je saopštio da je postigao sporazum o kupovini NetTV Plus, kao i prava na Sport klub za region Zapadnog Balkana. Ovaj potez ima za cilj da ojača poziciju „Telekoma“ kao vodeće telekomunikacione kompanije u regionu, sa planovima da do 2030. godine dostigne prihode od tri milijarde evra.

Kako se ovi poslovi budu završavali, očekuje se da će „Junajted grupa“ zadržati ključne medijske kuće poput N1 i Nova S, dok će se zadržati i na postojećoj kablovskoj mreži SBB. Ove televizije neće doživeti promene u uredničkom sastavu, a nastaviće da pružaju sadržaj korisnicima SBB-a i „Jetela“. Međutim, gubitak ekskluzivnih prava na veće sportske događaje može uticati na budućnost sportskog kanala Sport klub u Srbiji.

U izjavi, generalni direktor „Telekoma Srbija“, Vladimir Lučić, istakao je kako je ova akvizicija prilika za stvaranje sinergije, povećanje prihoda i smanjenje troškova. Takođe, naglasio je da će se raznolikost sportskog sadržaja značajno povećati, jer će pretplatnici imati pristup kanalima Arene sport i Sport kluba.

Grupa e&PPF Telecom je jedan od lidera u pružanju telekomunikacionih usluga u regionu, i pored Srbije, posluje i u Bugarskoj, Mađarskoj i Slovačkoj. Ova kompanija je ranije preuzela „Telenorove“ telekomunikacione kompanije i planira dalji razvoj svojih usluga.

S obzirom na to da je Šolakova kompanija prethodno bila u velikim dugovima, ova prodaja je došla kao način da se oslobodi tereta i poboljša finansijska situacija. Međutim, izazovi ostaju, s obzirom na to da je „Junajted grupa“ zadužena za oko sedam milijardi evra, a očekuje se da će biti potrebna dodatna sredstva za stabilizaciju poslovanja.

Na društvenim mrežama, prodaja SBB-a izazvala je brojne reakcije. Predsednica Narodne skupštine Srbije, Ana Brnabić, pozdravila je ovu prodaju kao kraj „Mordora“, ističući da je uređivačka politika „Junajted grupe“ bila zasnovana na mržnji prema aktuelnoj vlasti. S druge strane, bivši predsednik Pokreta slobodnih građana, Pavle Grbović, izneo je sumnju o budućnosti N1 i Nova S, dok su drugi komentatori izrazili zabrinutost zbog sudbine štampanih medija.

Na kraju, kako se razvijaju situacije oko novih vlasnika, ostaje da se vidi kako će se promeniti medijska scena u Srbiji i koje će posledice imati na korisnike usluga kablovske televizije i internetu. U svakom slučaju, građani će pratiti kako se situacija razvija, a krajnji ishod može imati dugoročne posledice za medijski pejzaž u zemlji.

Milan Petrović avatar