Incident na međunarodnom dečjem fudbalskom turniru „Zlatibor kup“ pokazao je najmračniju stranu roditeljskog ponašanja. Na ovom turniru koji okuplja decu od 2010. do 2017. godišta, došlo je do fizičkog sukoba između roditelja dece iz Crne Gore i Rusije. Incident je eskalirao kada je ruski tim počeo da vodi, što je dovelo do sukoba između roditelja. Tokom tuče, dete od 11 godina je čak povređeno i zadobilo povredu glave.
Zabrinuta majka jednog od učesnika na turniru svedoči o nasilnom ponašanju roditelja iz kluba „Stari aerodrom“ iz Podgorice prema ruskim roditeljima iz kluba „Integral“ Moskva. Ona ističe da je ovo bio samo jedan u nizu incidenata koje su stvorili roditelji iz Podgorice, čak su pravili probleme i na drugim turnirima u Beogradu. Prema njenim rečima, roditelji su počeli da gađaju flašama decu i trenera nakon što je ruski tim postigao gol, što je izazvalo fizičku konfrontaciju između roditelja.
Osim fizičkog nasilja, majka otkriva da su roditelji iz kluba „Stari aerodrom“ pokazivali dvoglave orlove timovima iz Srbije, što je izazvalo dodatnu tenziju. Čak i van terena, došlo je do koškanja i psovanja sa FK „Mačva“ iz Šapca. Na kraju, zbog ovog incidenata, tim iz Podgorice je diskvalifikovan sa turnira i nisu primili medalju.
Ovaj incident na fudbalskom turniru pokazuje koliko je važno da roditelji budu primer fer igre i sportskog ponašanja svojoj deci. Umesto što bi trebali da podržavaju decu i hrabre ih da se trude, roditelji su postali uzrok fizičkog nasilja i nepoštovanja prema drugim učesnicima. Deca bi trebala da uče vrednosti kao što su fair play, timski rad i poštovanje protivnika, a ne nasilje i agresiju.
Istraživanja pokazuju da uzrok ovakvih incidenata leži u pritisku roditelja da postignu uspeh kroz sportske rezultate svoje dece. Takav pristup može dovesti do stvaranja neprijateljskog okruženja i stresa kod dece, umesto da im pomaže u razvoju sportskog duha i karaktera. Zbog toga je važno da roditelji promene svoj pristup i fokusiraju se na podršku i ohrabrivanje svoje dece, umesto na takmičarski pritisak.
Osim toga, institucije koje organizuju sportske događaje trebaju da imaju jasne smernice i pravila koja regulišu ponašanje roditelja na tribinama. Nasilje i agresija nikada ne smeju biti tolerisani, posebno kada je reč o događajima namenjenim deci. Važno je da se stvori bezbedno i podsticajno okruženje u kojem deca mogu uživati u sportu i razvijati svoje veštine bez straha od nasilja.
Incident na fudbalskom turniru „Zlatibor kup“ treba da posluži kao upozorenje svim roditeljima i organizatorima sportskih događaja da se fokusiraju na važnost sportskog duha, fer pleja i poštovanja prema svim učesnicima. Deca trebaju da imaju priliku da se igraju, uče i napreduju kroz sport, a ne da budu izložena nasilju i agresiji. Samo kroz poštovanje, podršku i razumevanje možemo stvoriti pozitivno sportsko okruženje u kojem će deca moći da rastu i razvijaju se kao sportski građani.