DIJALOG ILI ŠTRAJK? Univerzitet i vlast su na različitim talasnim dužinama, a akademska godina i dalje pod znakom pitanja: U „Jutru na Blic“ saznajte – ČEMU SMO BLIŽI?

Milan Petrović avatar

U Srbiji se nastavlja tenzija između akademske zajednice i vlasti, dok se približava kraj semestra. Na jednoj strani, deo profesora poziva na generalni štrajk, smatrajući da je to jedini način da se artikuliše studentski bunt i da se postigne promena. S druge strane, drugi akademici izražavaju zabrinutost da bi blokade i štrajkovi mogli dodatno razarati već krhki obrazovni sistem i onemogućiti dijalog između univerziteta i vlasti. Ova situacija stvara napetosti koje dovode u pitanje da li će se akademska godina nastaviti prema planu ili će biti dodatno prolongirana.

U jutarnjem programu „Jutro na Blic“, gosti su bili prof. dr Žarko Trebješanin, psiholog i univerzitetski profesor u penziji, i Vladimir Vuletić, vanredni profesor na Filozofskom fakultetu u Beogradu. Ovi stručnjaci su razgovarali o trenutnoj situaciji, naglašavajući da je važno da se akademska zajednica ujedini i da se fokusira na dijalog sa vlastima. Prof. Trebješanin je istakao da je važno da se studenti i profesori bore za svoja prava, ali da je takođe ključno da se izbegnu ekstremni potezi koji mogu imati dugoročne posledice.

U međuvremenu, situacija na terenu postaje sve napetija. Blokade ispred RTS-a su se nastavile, a studenti su proveli praznik Vaskrs ispred zgrade javnog servisa kao oblik protesta. Ministar informisanja Boris Bratina je izjavio da „pad RTS pod pritiskom blokadera može imati smisao državnog udara“, što dodatno pojačava tenzije. Marta Kos, predstavnica vlasti, izjavila je da pomno prati situaciju u Srbiji i izrazila nadu da će kriza biti rešena kroz dijalog.

Takođe, u jutarnjim analizama, reditelj Stanko Crnobrnja i predsednik Upravnog odbora ANEMA, Veran Matić, komentarisali su trenutne društvene i političke okolnosti. Crnobrnja je naglasio da je važno da se umetnici i intelektualci uključe u društvene promene, dok je Matić ukazao na potrebu za konstruktivnim razgovorom između različitih strana.

U drugom delu programa, tema menopauze je izazvala pažnju. Razgovor sa doktorkom Tatjanom Živanović, reumatologom, i Anom Vlajković, psihološkinjom, otkrio je da žene u Srbiji često ulaze u menopauzu ranije nego u drugim evropskim zemljama, često pre četrdesete godine. Ova promena, kako su istakle gošće, ne mora nužno značiti kraj životne radosti, već može biti prilika za novi početak.

Osim toga, najavljen je i najveći evropski sajam male i poslovne avijacije koji se održava u Nemačkoj. Po prvi put, tri srpske kompanije su učestvovale na ovom događaju, predstavljajući inovacije i potencijale srpske avijacije. Petar Vojinović, urednik portala Tango Six, najavio je da će se u narednim izdanjima baviti detaljima ovih premijera.

U okviru umetničkih tema, razmatrano je i pitanje talentovanja i truda u pevanju. Vokalna solistkinja i profesorka pevanja, Jelena Krstić, razgovarala je o tome da li se pevanje može naučiti ili je to isključivo dar. Istakla je da, iako talent ima svoju ulogu, rad i praksa su ključni za uspeh.

Kao što se može videti, Srbija se suočava sa brojnim izazovima i preprekama, kako u obrazovanju, tako i u društvenom životu. U ovoj situaciji, važno je da se svi akteri uključe u dijalog i da pronađu zajednički jezik, kako bi se izbegle dalje tenzije i postigla stabilnost. Akademska zajednica, vlasti i građani moraju raditi zajedno kako bi se osiguralo da se prava i interesi svih strana poštuju, a društvo napreduje.

Milan Petrović avatar