Dio Atlantskog okeana se ohladio rekordnom brzinom, naučnici zbunjeni

Milan Petrović avatar

Atlantski okean kraj ekvatora doživio je rekordno brzo hlađenje ovog ljeta, što je zbunilo naučnike širom svijeta. Iako se temperatura sada polako vraća u normalu, još uvijek nema jasnih odgovora o tome šta je tačno prouzrokovalo ovo dramatično hlađenje.

Anomalija se pojavila početkom juna, nakon dužeg perioda zagrijavanja okeana, što je bilo neviđeno u posljednjih 40 godina. Iako je poznato da ovaj dio okeana prolazi kroz cikluse zagrijavanja i hlađenja svakih nekoliko godina, brzina kojom se temperatura spustila bila je izuzetno visoka, što je zbunilo stručnjake.

Naučnici se i dalje pitaju šta je tačno uzrokovalo ovaj fenomen. Franc Tuken, podstoktorand sa Univerziteta Floride u Majamiju koji je pratio situaciju, izjavio je da je ovo zaista nešto neobično i da nije jasno šta se zapravo događa. Majkl Mekfejden, naučnik Nacionalne okeanske i atmosferske administracije SAD (NOAA), također je istakao da je ovo misterija koja im zadaje glavobolju.

Tokom februara i marta, temperatura mora je bila na najvišem nivou od 1982. godine, dostigavši čak 30 stepeni. Međutim, u junu su temperature počele naglo padati i do jula su pale na samo 25 stepeni. Sada se taj dio okeana polako zagrijava, ali naučnici još uvijek nisu sigurni šta je tačno uzrokovalo ovaj brzi pad temperature.

Tuken je izjavio da se neće nazvati ovaj fenomen „atlantskom Ninjom“, jer smatraju da se nešto drugo dešava. Prema Mekfejdenu, trenutno nema jasnog uzroka ovog hlađenja, što dodatno komplikuje situaciju.

Ova situacija je još jedan podsjetnik na to koliko malo znamo o okeanima i kako oni mogu iznenaditi čak i najiskusnije naučnike. Atlantski okean je bio mjesto mnogih misterija i nepoznanica kroz istoriju, a ovo najnovije hlađenje samo je još jedan primer njegove nepredvidljivosti.

U zaključku, ovaj fenomen predstavlja izazov za naučnike da bolje razumeju dinamiku okeana i kako oni reaguju na različite klimatske promjene. S obzirom na važnost okeana za globalni ekosistem, ovo istraživanje će imati šire implikacije za proučavanje klimatskih promjena i njihovog uticaja na život na Zemlji. Naučnici će morati pažljivo pratiti dalji razvoj situacije u Atlantskom okeanu kako bi bolje razumjeli ovaj fenomen i kako bi unaprijedili svoje znanje o okeanima i planeti Zemlji.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: