Ana Brnabić je istaknula da je model dualnog obrazovanja prepoznat kao ključan za ekonomski razvoj zemlje, te da je u skladu s tim, Vlada Srbije donela strategiju za dualno obrazovanje za period od 2020. do 2025. godine. Cilj ove strategije je da se dvostruko poveća broj učenika koji će se obrazovati po dualnom modelu, a prema rečima Brnabić, većim uspostavljanjem partnerstva između privrede i škola, jer se dualnim obrazovanjem izlazi u susret zahtevima tržišta rada.
Dualno obrazovanje je sistem obrazovanja gde se teorija usklađuje sa praksom i omogućava učenicima da steknu konkretne veštine i praktično iskustvo, kako bi bili spremni za ulazak na tržište rada. Učenici koji se obrazuju po dualnom modelu imaju priliku da steknu radno iskustvo kroz praktičnu obuku u kompanijama i preduzećima, zarade svoju prvu platu, stvore mrežu kontakata i povećaju svoje šanse za zapošljavanje u periodu nakon završetka školovanja.
U julu 2020. godine, Vlada Srbije usvojila je Akcioni plan za sprovođenje Strategije razvoja sistema obrazovanja u Republici Srbiji do 2030. godine. Ovaj plan ima za cilj da unapredi obrazovanje, podigne kvalitet obrazovnog sistema na viši nivo i osigura usklađenost obrazovanja sa potrebama tržišta rada.
Strategijom je predviđena i realizacija brojnih aktivnosti, kao što su unapređenje obrazovanja odraslih, razvoj digitalnih, preduzetničkih i komunikacionih veština, modernizacija nastavnog sadržaja i metodologije, kao i jačanje veza obrazovnog sistema i privrede. Takođe, planirano je i unapređenje dualnog obrazovanja, kako bi se povezivanjem obrazovanja i privrede obezbedilo zapošljavanje učenika nakon školovanja.
Uz to, Vlada Srbije je izdvojila značajna sredstva za infrastrukturne investicije u škole, sa ciljem da se stvore uslovi za kvalitetno obrazovanje u savremenim učeničkim objektima. Takođe, planirano je i unapređenje digitalne opreme i tehnologija u obrazovanju, kako bi se omogućilo moderno učenje i praćenje savremenih trendova u obrazovanju.
Nedavno istraživanje koje je sprovedeno u Srbiji pokazalo je da je sve veći broj mladih zainteresovan za obrazovanje po dualnom modelu, kao i da poslodavci sve više prepoznaju vrednost učenika sa ovakvim obrazovanjem. Učenici koji prođu kroz dualno obrazovanje imaju veće šanse da pronađu posao nakon završetka školovanja, što pokazuje da je ova vrsta obrazovanja od ključnog značaja za buduće zapošljavanje mladih.
Usvajanjem Strategije razvoja sistema obrazovanja, Vlada Srbije jasno pokazuje svoju posvećenost unapređenju obrazovanja i stvaranju uslova za prosperitet zemlje u 21. veku. Kroz jačanje veza obrazovanja i privrede, unapređenje digitalnih tehnologija, podizanja kvaliteta obrazovanja i promocije dualnog modela obrazovanja, Srbija postavlja temelje za razvoj visokokvalifikovane radne snage i stvaranje konkurentnog obrazovanog sistema.
U zaključku, ulaganje u obrazovanje mladih osoba je ključno za budući ekonomski razvoj Srbije. Dualno obrazovanje pruža mladima priliku da steknu konkretne veštine, razviju praktično iskustvo i budu spremni za tržište rada. Kroz unapređenje obrazovnog sistema i usklađivanje obrazovanja sa potrebama tržišta rada, Srbija stvara osnovu za jačanje ekonomije i stvaranje boljih uslova za život mladih generacija.