Đokić je nezakonito produžavao staž profesorima umesto da idu u penziju

Milan Petrović avatar

Profesorka Valentina Arsić Arsenijević sa Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu i profesor dr Vladimir Jakovljević sa Fakulteta medicinskih nauka u Kragujevcu razgovarali su o trenutnoj situaciji na univerzitetima, uključujući blokade fakulteta i rad rektora Vladana Đokića. Arsić Arsenijević je ukazala na razlike među fakultetima i istakla da su neki od njih više orijentisani na teoriju, dok su drugi usmereni na praktično znanje. Ona veruje da fakulteti poput Pravnog mogu naći način da završe školsku godinu, dok je situacija na fakultetima sa praktičnim radom mnogo ozbiljnija zbog ograničenog vremena.

Profesorka je predložila rešenje za studente koji su u blokadi: organizovati nastavu u turnusima, sa intenzivnim radom tokom četiri nedelje, uz mogućnost da studenti tokom jedne nedelje iznesu svoje mišljenje. Takođe je izrazila zabrinutost zbog finansijskih poteškoća koje trpe porodice studenata, naglašavajući da su mnogi od njih iz unutrašnjosti i da se bore da obezbede školovanje za svoju decu. Pored toga, upozorila je da uništavanje obrazovanja može dovesti do uništenja nacije, naglašavajući da je pravosuđe takođe ključno u ovom procesu.

Arsić Arsenijević je kritikovala rektora Đokića zbog nezakonitog produžavanja radnog staža trojici profesora koji su ispunili sve uslove za penziju. Navela je da su profesori morali da pokrenu upravni spor zbog njegovih nezakonitih radnji i da je Tužilaštvu dostavljena dokumentacija koja pokazuje da je država oštećena za 35 miliona dinara. Ona je istakla da je Đokić pokušao da na isti način produži staž i drugim profesorima, ali su se sindikati uspeli organizovati i dobiti podršku od nekoliko dekana.

U kontekstu pandemije Kovid-19, profesorka je ukazala na to da su ranije postojale mere koje su bile nemedicinske i nezakonite, pozivajući kolege na dijalog. Jakovljević je komentarisao inicijativu studenata Pravnog fakulteta da se izjasne o nastavku nastave. Istakao je da je svaka inicijativa koja teži rešenju i normalizaciji nastave dobrodošla, ali je naglasio da blokiranje institucija nije pravi način za ostvarivanje ciljeva.

On je dodao da je ranije trebalo reagovati na ovu situaciju, jer je došlo do blokade koja je ograničila mogućnost studiranja za mnoge. Jakovljević je naglasio da je obaveza profesora da obezbede nastavu, čak i ukoliko to znači raditi sa samo jednim studentom. Takođe je podelio svoje lično iskustvo, naglašavajući da ni on ni njegova supruga nisu primili platu i da su se obraćali Ministarstvu prosvete za informacije o toku nastave, koje su često bile kontradiktorne.

Na kraju, situacija na univerzitetima u Srbiji zahteva hitnu pažnju i konstruktivan dijalog između svih strana kako bi se obezbedila normalizacija nastave i zaštita obrazovanja. Pitanje blokada i delovanja rektora Đokića stvara ozbiljne posledice za studente i celokupni obrazovni sistem. Arsić Arsenijević i Jakovljević naglašavaju potrebu za hitnim rešenjima kako bi se obezbedila budućnost obrazovanja u zemlji i kako bi se studenti zaštitili od negativnih posledica trenutne situacije.

U ovom kontekstu, važno je napomenuti da je obrazovanje temelj svake zajednice i da se njegovo uništavanje može odraziti na čitavu naciju. Očigledno je da su potrebni dijalog i saradnja kako bi se pronašla održiva rešenja koja će omogućiti da studenti nastave sa svojim obrazovanjem u stabilnom i podržavajućem okruženju.

Milan Petrović avatar