Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić izjavio je danas da je prisustvo srpske delegacije na Nedavnom Samitu NATO-a u Vašingtonu bila moćna poruka. Đurić je naglasio da je Srbija zemlja koja pokušava ponovo izgraditi veze sa Zapadom i da je važno da Srbija ima konstruktivnu ulogu u regionalnim i globalnim politikama. On je također izjavio da je razgovarao s državnim sekretarom SAD Antonyjem Blinkenom o mogućim investicijama SAD u energetske projekte u Srbiji.
Đurić je istakao da bi investicija od 1,7 milijardi dolara u sektor solarne energije u Srbiji bila od velike pomoći za diversifikaciju energetskih izvora zemlje. Uprkos tome, Đurić je istakao da Srbija ima pravo nastaviti održavati bliske odnose s Rusijom i Kinom, dok istovremeno teži članstvu u EU.
Ministar je naglasio da je cilj Srbije postati moderna zemlja s punim članstvom u Evropskoj uniji do 2027. Đurić je istakao da je pozicija Srbije složena kada je reč o ratu u Ukrajini, ali da zemlja podržava moralnu i legalnu poziciju utemeljenu na Povelji UN. Srbija je izrazila duboko žaljenje zbog konflikta u Ukrajini i pružila humanitarnu pomoć zemlji.
Ministar je također naglasio da je njegov prvi sastanak na funkciji ministra spoljnih poslova bio sa ukrajinskim kolegom, te da će Srbija nastaviti zalagati se za prekid stradanja u Ukrajini. Na kraju, Đurić je rekao da je Srbija posvećena sprovedbi reformi kako bi ostvarila članstvo u EU i da duboko žali zbog konflikta u Ukrajini, te će nastaviti pružati humanitarnu pomoć.
Na drugoj strani, gosti emisije „Info dana“ na Informer televiziji su govorili o odnosima Srbije i Egipta, kao i nedavnom atentatu na bivšeg predsednika SAD-a i kandidata za predsednika Donalda Trampa. Gosti su bili direktor „Srpskog telegrafa“ Saša Milovanović, profesor dr Branko Nadoveza sa Instituta za noviju istoriju Srbije i Ljubomir Đurić iz Centra za nacionalnu politiku.
U emisiji su analizirani odnosi između Srbije i Egipta te su istaknute mogućnosti za unapređenje saradnje između ove dve zemlje. Takođe, diskutovalo se o nedavnom atentatu na bivšeg predsednika Donalda Trampa i o njegovoj kandidaturi za predsednika SAD-a. Gosti su izneli svoje stavove i osvrnuli se na aktuelna politička dešavanja u svetu, diskutujući o mogućim posledicama ovih događaja.
Ukupno gledano, ove dve emisije donose zanimljive i aktuelne teme iz sveta diplomatije i politike, pružajući gledaocima uvid u događaje i dešavanja na međunarodnoj i nacionalnoj sceni. Emisije poput ovih igraju važnu ulogu u informisanju javnosti i promovisanju dijaloga o važnim temama koje utiču na društvo u celini.