Đurić u Minhenu na 61. bezbednosnoj konferenciji

Milan Petrović avatar

Minhenska bezbednosna konferencija (MSC) ove godine okuplja svetske lidere, kreatore politike i stručnjake u oblasti bezbednosti od 14. do 16. februara u Minhenu. Na 61. po redu konferenciji, Srbija će biti predstavljena od strane ministra spoljnih poslova Marka Đurića, koji će imati nekoliko važnih bilateralnih susreta na marginama skupa. Ova konferencija se održava u kontekstu rastućih globalnih tenzija, uključujući rat između Rusije i Ukrajine, krizu u Gazi i promene u međunarodnim saveznicima.

Očekuje se da će specijalni izaslanik američkog predsednika Donalda Trampa za Ukrajinu, Kit Kelog, predstaviti plan Trampove administracije za okončanje rata u Ukrajini. Šef MSC, Kristof Hojzgen, izrazio je nadu da bi mirovni projekat mogao da dobije konkretne oblike tokom ovog skupa. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, koji će predvoditi svoju delegaciju, planira da prouči predlog i odgovori na njega u petak, kada se sastane sa američkim potpredsednikom Džej Di Vensom.

Ukrajinska delegacija će izneti svoj stav o okončanju rata i predstaviti viziju za postizanje dugotrajnog mira. Predsednikov šef kabineta, Andrij Jermak, naveo je da Ukrajina želi razgovarati o bezbednosnim garancijama kako bi se sprečila buduća ruska agresija. Na konferenciji će, osim Vensa, prisustvovati i američki državni sekretar Marko Rubio, kao i mnogi visoki zvaničnici, uključujući generalnog sekretara NATO-a Marka Rute i predsednicu Evropske komisije Ursulu fon der Lajen.

Ujedinjene nacije će takođe biti predstavljene na ovom skupu, sa ciljem da se potvrdi njihova posvećenost međunarodnom dijalogu i saradnji. Visoki komesar UN za izbeglice, Filipo Grandi, generalni direktor SZO, Tedros Adhanom Gebrejesus, i generalni komesar UNRWA, Filipe Lazarini, takođe će učestvovati. Na zvaničnom sajtu MSC istaknuto je da će konferencija poslužiti kao ključna platforma za dijalog i saradnju u vreme sukoba i geopolitičkih neizvesnosti.

Osim krize u Ukrajini i Bliskom istoku, druge važne teme obuhvatiće budućnost NATO-a, globalnu potrošnju na odbranu, sajber bezbednost, kao i rastuće tenzije u Indo-Pacifiku, i međunarodni odgovor na sukobe u Sudanu i Demokratskoj Republici Kongo. Konferenciju će otvoriti nemački predsednik Frank Valter Štajnmajer, nakon čega će lideri iz različitih regiona diskutovati o izazovima svetske bezbednosne politike.

Glavni program konferencije fokusiraće se na globalne bezbednosne izazove, uključujući upravljanje na globalnom nivou, demokratsku otpornost i klimatsku bezbednost. U subotu će se voditi debate o stanju međunarodnog poretka i regionalnim sukobima, dok će drugi dan obuhvatiti budućnost transatlantskog partnerstva. Konferencija će se završiti diskusijama o ulozi Evrope u svetu, a bivši generalni sekretar NATO-a, Jens Stoltenberg, preuzeće predsedavanje MSC-a od Kristofa Hojzgena.

Od svog osnivanja 1963. godine, Minhenska bezbednosna konferencija je postala vodeći godišnji forum za debatu o međunarodnoj bezbednosnoj politici, kao i platforma za diplomatske inicijative usmerene ka rešavanju najurgentnijih globalnih bezbednosnih problema. Ove godine, uz prisustvo značajnih političkih figura i eksperata, MSC će imati ključnu ulogu u oblikovanju globalnih bezbednosnih strategija i inicijativa. U svetlu trenutnih kriza, očekuje se da će razgovori i odluke donesene na ovom skupu imati dugoročne posledice na međunarodni poredak i stabilnost.

Milan Petrović avatar