Marko Đurić, ministar spoljnih poslova Srbije, izjavio je tokom Minhenske bezbednosne konferencije da je prisustvo Srbije na ovom značajnom događaju ključno za afirmaciju zemlje u regionalnoj bezbednosti i ekonomskom razvoju. On je istakao da je Srbija otvorena za saradnju i da želi da bude deo rešenja, a ne problema, kao što je to često prikazivano.
Đurić je naglasio važnost prisustva na konferenciji, posebno s obzirom na to da su prisutni i politički lideri iz regiona, kao što su Aljbin Kurti i Vjosa Osmani, koji bi mogli da pokušaju da Srbiju predstave u negativnom svetlu. On je dodao da je cilj Srbije da kroz učešće na ovom skupu pokaže da je spremna da se suoči sa izazovima i da gleda ka budućnosti, umesto da se upušta u prizemne rasprave.
Konferencija u Minhenu predstavlja značajan skup globalne diplomatije, na kojem učestvuju mnogi lideri zapadnih zemalja, ali i izvan političkog zapada. Đurić je istakao da je važno da svet vidi Srbiju kao snažnu i slobodnu zemlju koja se ekonomski razvija i rešava regionalna pitanja na pozitivan, tolerantan i miroljubiv način. Takođe, podvukao je da Srbija štiti interese srpskog naroda u skladu sa međunarodnim pravom i normama.
Tokom konferencije, Đurić je razgovarao sa brojnim zvaničnicima, uključujući delegaciju Senata Sjedinjenih Američkih Država i pomoćnika državnog sekretara za Evropu. Takođe je imao kratak susret sa Ričardom Grenelom, specijalnim izaslanikom predsednika SAD. Uz to, razgovarao je i sa Peterom Sorensenom, specijalnim predstavnikom Evropske unije za dijalog Beograda i Prištine, naglašavajući važnost zaštite interesa srpskog naroda na Kosovu i Metohiji.
Đurić je izrazio zadovoljstvo što su predstavnici međunarodne zajednice pokazali poštovanje prema politici Srbije i njenom predsedniku Aleksandru Vučiću, koji je prepoznat kao partner u doprinosu normalizaciji odnosa u regionu. On je istakao da Srbija može da računa na podršku mnogih zemalja.
Pored toga, Đurić je razgovarao sa porodicama talaca otetih od strane Hamasa, koji su u zarobljeništvu u Gazi. Njegov sastanak sa Alonom Ohelom, jednim od talaca, i njegovom majkom, bio je prilika da se čuje njihova priča i da se humanitarno pitanje stavi u fokus međunarodne javnosti. Đurić je naglasio da Srbija teži da pomogne u smanjenju patnje svih koji su pogođeni konfliktima.
U Minhenu su, pored Đurića, prisutni i ministarka za evropske integracije Tanja Miščević, Poverenica za ravnopravnost Brankica Janković i savetnica premijera Jadranka Joksimović. Ovaj sastav je pokazatelj da Srbija želi aktivno da učestvuje u globalnim diskusijama o bezbednosti i stabilnosti, kao i da promoviše svoje interese i vrednosti na međunarodnoj sceni.
Đurić je na kraju istakao da je uloga Srbije na međunarodnoj sceni sve značajnija i da je važno da se nastavi rad na daljem jačanju pozicije zemlje, kako bi se doprinosilo stabilnosti regiona i unapređenju odnosa sa drugim državama. Učešće na Minhenskoj bezbednosnoj konferenciji predstavlja korak ka ostvarenju tih ciljeva i potvrđuje posvećenost Srbije da bude aktivni učesnik u globalnim pitanjima bezbednosti.