Do kalašnjikova i za manje od 1.000 maraka

Milan Petrović avatar

Oružje je jedan od glavnih problema na Zapadnom Balkanu, s ilegalnim oružjem koje se lako može nabaviti po pristupačnim cijenama. Globalna inicijativa za borbu protiv transnacionalnog organiziranog kriminala upozorava na ovu situaciju, ističući da su regionalne zalihe oružja povećane ulazom oružja iz Turske preko Bugarske. Cijene kalašnjikova u Bosni i Hercegovini su niske, što pokazuje da je oružje dostupno.

GI-TOC je proveo istraživanje o cijenama ilegalnih vatrenih oružja u različitim zemljama Europe. Prema njihovoj analizi, kalašnjikov se najjeftinije može nabaviti u Crnoj Gori za 320 dolara. Slijede Srbija, Albanija, Kosovo i Sjeverna Makedonija, s cijenama koje variraju od 430 do 540 dolara. U usporedbi s tim, u Francuskoj i Švedskoj cijene kalašnjikova su značajno više, te se kreću od 2700 do čak 6800 dolara.

Osim kalašnjikova, i drugi modeli oružja su dostupni po pristupačnim cijenama na Balkanu. Na primjer, glok košta manje od 2000 KM, magnum ispod 4000 KM, zastava M70A oko 1150 dolara, a tetejac-pištolj zastava TT 7,65 mm košta oko 600 dolara. Granate se prodaju za oko 50 eura, dok se ručno izrađeni eksplozivi mogu naći na tržištu za cijenu od 100 do 300 eura, ovisno o kvaliteti.

GI-TOC također ističe tri glavne rute krijumčarenja vatrenog oružja s Balkana u druge europske zemlje. To uključuje rutu preko Srbije, Hrvatske, Slovenije, Austrije, Mađarske i Slovačke prema Zapadnoj Europi, morski put od Hrvatske, Crne Gore i Albanije do Italije, te hibridni kopneni/morski put preko Albanije ili Sjeverne Makedonije od i do Grčke. Ove rute su već dugo uspostavljene i omogućavaju krijumčarima da vrlo lako prevezu oružje i eksplozive u druge dijelove Europe.

Ilegalno oružje na Balkanu predstavlja ozbiljan sigurnosni problem. Krijumčarenje oružja iz tih zemalja u druge dijelove Europe predstavlja prijetnju stabilnosti i sigurnosti regije. Vlasti na Balkanu moraju poduzeti odlučne korake kako bi suzbile ovaj ilegalni trgovinu oružjem i spriječile daljnje širenje oružja. Također, suradnja između europskih zemalja u borbi protiv krijumčarenja oružja ključna je za rješavanje ovog problema i osiguravanje sigurnosti u regiji i šire.

Situacija u vezi s ilegalnim oružjem na Zapadnom Balkanu zahtijeva hitne mjere i suradnju između zemalja regije i Europske unije. Samo zajedničkim naporima i koordiniranim akcijama mogu se riješiti problemi vezani uz ilegalno oružje i osigurati mir i sigurnost za sve građane Balkana i Europe. Ministarstva unutarnjih poslova, carina i ostale relevantne institucije moraju poduzeti konkretne korake u borbi protiv krijumčarenja oružja i trganja sigurnosti regije. Samo zajedničkim naporima i koordiniranim akcijama može se postići napredak u borbi protiv transnacionalnog organiziranog kriminala i osigurati sigurnost građana Balkana i Europe.

Milan Petrović avatar