Dobitnici Nobelove nagrade za hemiju Dejvid Bejker, Demis Hasabis i Džon Džamper

Milan Petrović avatar

Nobelova nagrada za hemiju ove godine dodijeljena je trojici naučnika za njihova revolucionarna otkrića u oblasti proteina. Dejvid Bejker dobio je nagradu za računarski dizajn proteina, dok su Demis Hasabis i Džon M. Džumper nagrađeni za predviđanje strukture proteina. Ova nagrada, koja će biti podijeljena u iznosu od 11 miliona švedskih kruna, tradicionalno se dodjeljuje svake godine od 1901. godine, a do sada je bilo 115 laureata.

Nobelova nagrada za hemiju nije jedina koja je dodijeljena ove godine. Naučnici Džon Hopfild i Džefri Hinton također su nagrađeni Nobelovom nagradom za fiziku za svoja otkrića koja su postavila temelje za mašinsko učenje. Američki naučnici Viktor Ambros i Gari Ruvkun dobili su ovogodišnju Nobelovu nagradu za medicinu za otkriće mikro RNK, fundamentalnog principa regulacije aktivnosti gena.

Ime dobitnika Nobelove nagrade za književnost će biti objavljeno sutra, dok će dobitnik Nobelove nagrade za mir biti objavljen 11. oktobra u Oslu. Nobelova nagrada za ekonomiju će biti objavljena 14. oktobra u Stokholmu.
 
Ceremonije uručenja nagrada će se održati 10. decembra u Stokholmu i Oslu, na godišnjicu smrti švedskog naučnika Alfreda Nobela, osnivača Nobelove nagrade.

Ovo su samo neka od brojnih priznanja i nagrada koje se dodjeljuju naučnicima, književnicima i mirnih aktivistima širom sveta. Nobelova nagrada, kao jedna od najprestižnijih nagrada na svetu, ima za cilj da promoviše izvanredna dostignuća u različitim oblastima i da podstakne dalja istraživanja i inovacije.

Dejvid Bejker, Demis Hasabis i Džon M. Džumper su samo neki od mnogobrojnih talentovanih naučnika koji su nagrađeni za svoj trud i rad u oblasti hemije. Njihova revolucionarna otkrića i inovativni pristupi u proučavanju proteina omogućili su značajne napretke u medicini, biologiji i drugim naučnim disciplinama.

Ovo priznanje nije samo za njih, već i za celokupnu naučnu zajednicu koja svakodnevno radi na pronalaženju novih rešenja i odgovora na najzahtevnija pitanja. Njihov doprinos je od suštinskog značaja za razvoj nauke i tehnologije u savremenom društvu.

Nobelova nagrada za hemiju predstavlja jedno od najprestižnijih priznanja u svetu nauke i znak je priznanja za izvanredna dostignuća u oblasti hemijskih nauka. Kroz ovu nagradu svake godine se nagrađuju naučnici koji su svojim istraživanjima i radom doprineli razvoju hemijske nauke i doneli revolucionarne promene u ovoj oblasti.

Dejvid Bejker, Demis Hasabis i Džon M. Džumper su svojim radom postali deo elitnog društva dobitnika Nobelove nagrade za hemiju i time su se svrstali među najcenjenije naučnike u svetu. Njihova otkrića će imati dugoročne posledice za razvoj nauke i tehnologije i otvoriće vrata za nova istraživanja i inovacije u oblasti hemije.

Osim što je nagrada za hemiju dodeljena ovim naučnicima, moramo se podsetiti i drugih dobitnika koji su nagrađeni za svoja dostignuća u drugim oblastima. Nobelova nagrada za fiziku, medicinu, književnost i mir također su deo ovog prestižnog priznanja koje se dodeljuje najboljima u svojim oblastima.

Nobelova nagrada je simbol izuzetnosti i dostignuća i odaje priznanje svim onima koji su svojim radom, istraživanjima i inovacijama doprineli razvoju ljudskog znanja i tehnologije. Ova nagrada je inspiracija i podsticaj za buduće generacije naučnika, književnika i mirnih aktivista da nastave sa svojim trudom i radom kako bi svet postao bolje mesto za sve nas.

Milan Petrović avatar