Danas je srijeda, 2. oktobar, 276. dan 2024. godine. Do kraja godine ostalo je 90 dana. U nastavku slijede važni događaji iz prošlosti koji su se dogodili na današnji dan.
1187. godine, arapski vojskovođa i egipatski sultan Saladin preoteo je Jerusalim od hrišćana, što je kasnije izazvalo Treći krstaški rat.
1452. godine rođen je engleski kralj Ričard Treći, koji je vladao od 1483. do 1485. godine, kada je poginuo u bici kod Bosforta u borbi sa trupama Henrija Sedmog, osnivača dinastije Tjudor.
1608. godine, holandski optičar Hans Liperšej prikazao je u Hagu prvi upotrebljiv teleskop.
1810. godine, oko 30.000 Turaka u Prvom srpskom ustanku krenulo je iz Bosne da uguši ustanak, koristeći prorijeđenost srpske vojske na Drini. Uspjeli su da tuku Loznicu, ali su bili protjerani iz Srbije kad je vođa ustanka Đorđe Petrović – Karađorđe stigao sa vojskom.
1836. godine, engleski prirodnjak Čarls Darvin uplovio je na brodu „Bigl“ u englesku luku Falmut poslije petogodišnjih istraživanja živog svijeta u Južnoj Americi i na ostrvima u južnom Pacifiku.
1847. godine rođen je njemački državnik i feldmaršal Paul von Hindenburg, koji je kasnije postao predsjednik Njemačke. Istog dana kad je umro vođa nacista kancelar Adolf Hitler, preuzeo je apsolutnu vlast, što je označilo kraj Vajmarske Republike.
1851. godine rođen je francuski maršal Ferdinan Foš, koji je u Prvom svjetskom ratu komandovao ključnim bitkama protiv Nijemaca na Zapadnom frontu.
1869. godine rođen je indijski nacionalni vođa Mohandas Karamčand Gandi, poznat kao Mahatma, predvodnik borbe za oslobođenje Indije od britanske kolonijalne vlasti.
1870. godine papske države odlučile su plebiscitom da se ujedine sa Italijom, a prijestonica je postala Rim umjesto Firence.
1904. godine rođen je engleski pisac Grejem Grin, suptilan analitičar psihe, čiji su radovi istraživali teme poput traganja za spasenjem, ljubavi, straha i nasilja.
1924. godine Društvo naroda usvojilo je Ženevski protokol za mirno rješavanje međunarodnih sporova.
1935. godine, fašistička Italija je napala Abisiniju /Etiopiju/ i držala pod okupacijom do 1941. godine.
1944. godine, Nijemci su ugušili ustanak u Varšavi koji je podigla Otadžbinska armija lojalna emigrantskoj vladi u Londonu.
1958. godine, Francuska zapadnoafrička kolonija Gvineja stekla je nezavisnost.
1973. godine, umro je finski trkač Pavo Nurmi, koji je osvojio devet zlatnih medalja na Olimpijskim igrama.
1974. godine, umro je srpski pisac i političar Marko Vujačić, koji je bio senator i poslanik između dva svjetska rata.
1990. godine, prekinut je saobraćaj putničkih vozova između Beograda i Zagreba i između Bihaća i Splita zbog blokade pruge od strane Srba u Kninskoj krajini.
2020. godine, pandemija koronavirusa zahvatila je svijet, uzrokujući globalnu zdravstvenu krizu i ekonomske posljedice.
Ovi događaji obilježili su današnji dan kroz istoriju. Važno je izučavati prošlost kako bismo bolje razumjeli sadašnjost i pravilno planirali budućnost. Sjećanje na prošle događaje pomaže nam da cijenimo napredak i da izvučemo pouke iz grešaka koje su počinjene. Neka nam ovi događaji budu podsjetnik na važnost učenja o istoriji i njenoj primjeni u savremenom svijetu.