U današnjem članku ćemo se osvrnuti na važne događaje koji su se desili na današnji dan, 27. avgusta, kroz istoriju.
U dalekoj 55. godini pre nove ere, rimski konzul Gaj Julije Cezar je sa 10.000 vojnika otpočeo invaziju Britanije. Ovaj događaj je bio početak osvajanja ovog ostrva od strane Rimskog carstva.
1576. godine, umro je italijanski slikar Ticijan Večeli, jedan od najvećih majstora renesanse. Njegova dela su se istakla po izrazitom smislu za čulnost, lepotu ljudskog tela i toplim bojama.
U 1635. godini, preminuo je španski pisac Feliks Lope de Vega Karpio, najznačajniji španski dramski pisac, poznat po pisanju više od 1.800 komedija i drama. Njegova dela su ostavila veliki uticaj na špansku književnost toga vremena.
1789. godine, Parlament Francuske je usvojio Deklaraciju o pravima čovjeka i građanina, inspirisanu američkom deklaracijom. Ovaj dokument je bio važan korak ka zaštiti ljudskih prava i građanskih sloboda.
1813. godine, Francuski car Napoleon Prvi Bonaparta je porazio udružene austrijske, ruske i pruske snage kod Drezdena. Ovaj događaj je bio deo Napoleonovih vojnih uspeha tokom Napoleonovih ratova.
U 1828. godini, Urugvaj je zvanično postao nezavisna država na osnovu mirovnog ugovora sa Argentinom i Brazilom. Ova nezavisnost je označila važan korak u istoriji ove južnoameričke zemlje.
1866. godine, osnovana je Ujedinjena omladina srpska u Novom Sadu, organizacija koja je imala za cilj prosvetno, kulturno i naučno uzdizanje srpskog naroda. Iako je zabranjena 1872. godine, ova organizacija je ostavila dubok trag u srpskoj istoriji.
1871. godine, rođen je američki pisac Teodor Drajzer, poznat po svom beskompromisnom kritikovanju američkog društva. Drajzer je bio autor brojnih romana i eseja koji su se bavili socijalnim i političkim temama toga vremena.
U 1884. godini, rođen je američki filmski producent Semjuel Goldvin, jedan od pionira filmske industrije. Goldvin je osnovao filmsku kompaniju „Semjuel Goldvin Productions“ i bio je poznat po produciranju brojnih uspešnih filmova.
1907. godine, kralj Srbije Petar Prvi Karađorđević je položio kamen-temeljac za zdanje parlamenta u Beogradu, čija je gradnja trajala 30 godina. Ova zgrada je postala centralno mesto političkog života Kraljevine Srbije i kasnije Jugoslavije.
U 1916. godini, preminuo je srpski pisac Petar Kočić, jedan od najistaknutijih u srpskom realizmu. Kočić je bio nacionalni borac protiv austrougarske okupacije Bosne i Hercegovine i poznat po svojim satirama i pripovetkama koje su do danas ostavile dubok trag u srpskoj književnosti.
Ovi događaji su samo neki od mnogobrojnih zbivanja koja su obeležila današnji dan kroz istoriju. Važno je da se sećamo prošlosti i učimo iz nje kako bismo bolje razumeli sadašnjost i gradili bolju budućnost.