Danas je četvrtak, 5. rujan 2024. godine i 248. dan u godini. Još je 118 dana preostalo do kraja godine.
Na današnji dan, 1568. godine rođen je talijanski filozof Tomazo Campanella, dominikanski redovnik i utopijski filozof koji je proveo 27 godina u tamnici. U svom djelu „Sunčeva država“, Campanella je iznio svoje ideje o idealnom društvu kao svojevrsnoj platonističkoj komunističkoj republici.
1638. godine rođen je francuski kralj Luj Četrnaesti, poznat kao „kralj Sunce“, koji je na prijestolje stupio 1643. godine nakon smrti svog oca Luja Trinaestog. Vladao je čak 72 godine, najduže u povijesti Europe. Luj Četrnaesti vodio je mnoge ratove kako bi osigurao hegemoniju Francuske i vladao je autokratski u duhu prosvjećenog apsolutizma. Sagradio je dvorac Versailles i bio je mecena mnogim umjetnicima.
1735. godine rođen je njemački skladatelj Johann Christian Bach, najmlađi sin Johana Sebastiana Bacha. Bio je poznat kao „italijanski Bach“ i „engleski Bach“. U Engleskoj je postao poznat kao pijanist i organizator glazbenog života te je postao glazbeni učitelj kraljice Charlotte. Johann Christian Bach je značajan kao skladatelj sonata i koncerata za klavir u rokoko stilu, te je bio prethodnik mladog Wolfganga Amadeusa Mozarta.
1791. godine rođen je njemački skladatelj židovskog podrijetla Jacques Libman Ber, poznat kao Giacomo Meyerbeer, koji je imao važnu ulogu u stvaranju francuske grand opere. Bio je vrlo popularan, ali je njegova glazba izazivala mnoge polemike. Među njegovim djelima su opere poput „Hugenoti“, „Afrikanac“, „Robert đavao“ i „Prorok“.
1798. godine Osmansko Carstvo je objavilo rat Francuskoj.
1800. godine Malta je pala u ruke Britanaca pod admiralom Horatio Nelsonom, koji je prethodno blokirao francuske trupe na tom sredozemnom otoku.
1857. godine preminuo je francuski filozof i matematičar Auguste Comte, jedan od osnivača filozofije pozitivizma i sociologije. Comte je želio reformirati znanost, filozofiju i religiju tako da odgovaraju „pozitivnoj fazi“ razvoja društva.
1860. godine Rusija, Velika Britanija, Francuska, Pruska, Austrija i Osmansko Carstvo potpisali su ugovor o uspostavljanju reda u Siriji nakon masakra nad kršćanima od strane muslimana.
1888. godine rođen je indijski filozof i državnik Sarvepalli Radhakrishnan, profesor filozofije na sveučilištima u Madrasu, Kalkuti, Chicagu i Oxfordu, te je bio ambasador u Moskvi 1939. godine. Radhakrishnan je bio potpredsjednik Indije od 1952. do 1962. godine, te predsjednik od 1962. do 1967. godine. Bio je posebno zainteresiran za religiju, etiku, povijest filozofije i kulture te je istraživao mogućnost objedinjavanja civilizacijskih i kulturnih vrijednosti Istoka i Zapada.
1899. godine preminuo je srpski državnik i povjesničar Jovan Ristić, vođa srpske Liberalne stranke i jedan od najznačajnijih srpskih diplomata 19. stoljeća. Ristić je bio regent i premijer Srbije te je bio od velike važnosti u međunarodnim odnosima Srbije.
1902. godine rođen je američki filmski producent Darryl F. Zanuck, koji je 1933. godine osnovao filmsku kompaniju „20th Century Fox“. Bio je producent mnogih važnih filmova poput „Grapes of Wrath“, „All About Eve“, „Viva Zapata!“, „The Longest Day“, „The Sun Also Rises“ i „Young Mr. Lincoln“.
1914. godine njemački vojnici u Prvom svjetskom ratu ubili su francuskog pisca i filozofa Charlesa Pierre Péguyja, jednu od ključnih javnih osoba u oslobađanju nevino osuđenog kapetana Alfreda Dreyfusa.
Na današnji dan su se dogodili mnogi značajni događaji u povijesti, od rođenja važnih ličnosti do ratova i političkih previranja. Svi ovi događaji oblikovali su svijet u kojem živimo i ostavili trajan trag u našoj kolektivnoj svijesti.