Došlo do izlivanja 82.000 litara nafte sa barže

Milan Petrović avatar

Dežurni tužilac Osnovnog javnog tužilaštva (OJT) Pančevo je 21. aprila 2025. godine izvršio uviđaj na licu mesta nakon što je prijavljeno prelivanje nafte iz barže u reku Dunav. Incident se dogodio prilikom utakanja nafte iz Rafinerije nafte Pančevo u baržu koja pripada preduzeću „Naftahem“ iz Novog Sada. Prema preliminarnim podacima, došlo je do izlivanja oko 82.000 litara nafte, koja je završila u zaštitnoj barijeri oko barže, ali je postojala mogućnost da je deo nafte dospeo i u reku Dunav.

Tužilaštvo je odmah reagovalo na prijavu incidenta, a dežurni tužilac je izašao na teren zajedno sa policijskim službenicima PU Pančevo. Na uviđaju su prisustvovali i pokrajinski inspektori za zaštitu životne sredine, kao i republički inspektori za bezbednost plovidbe i prevoz opasnih materija, koji su imali zadatak da procene situaciju i eventualne posledice po životnu sredinu.

Uviđajem je utvrđeno da je barža pristigla na pristan broj 3 u Rafineriji nafte Pančevo 20. aprila, a da je do incidenta došlo između 7:02 i 7:35 časova 21. aprila. Ovaj događaj izazvao je zabrinutost zbog mogućeg zagađenja reke Dunav, koja je jedna od najvažnijih vodnih arterija u regionu. Nafta, kao opasna hemikalija, može imati ozbiljan uticaj na ekosistem reke, kao i na zdravlje ljudi koji se oslanjaju na reku za vodu i ribolov.

Zaštitne barijere su postavljene oko barže kako bi se sprečilo dalje širenje nafte, ali je potrebno sprovesti dodatne mere za sanaciju i čišćenje. Očekuje se da će inspekcijski organi izraditi detaljan izveštaj o incidentu i preporučiti mere koje treba preduzeti da bi se minimizovale posledice po životnu sredinu.

Incident se dešava u trenutku kada se sve više pažnje posvećuje zaštiti životne sredine i smanjenju rizika od ekoloških katastrofa. U okviru Evropske unije postoje strogi propisi koji se odnose na transport opasnih materija i upravljanje otpadom, a Srbija kao kandidat za članstvo u EU treba da nastavi da unapređuje svoje zakone i procedure kako bi se obezbedila zaštita prirodnih resursa.

Rafinerija nafte Pančevo je jedan od ključnih industrijskih objekata u Srbiji, a njeno pravilno funkcionisanje i upravljanje otpadom su od suštinskog značaja za očuvanje životne sredine. Uloga inspekcija u ovakvim situacijama je od velike važnosti, jer oni su ti koji nadgledaju poštovanje zakonskih propisa i mogu naložiti preduzimanje hitnih mera u slučaju ekoloških incidenata.

U ovakvim situacijama, važno je da se javnost obaveštava o razmerama incidenta i preduzetim merama. Transparentnost i pravovremene informacije mogu pomoći u smanjenju zabrinutosti građana i obezbeđivanju njihove bezbednosti. Takođe, važno je da se utvrdi odgovornost preduzeća „Naftahem“ i eventualno izreknu kazne ukoliko se utvrdi da su prekršeni propisi o zaštiti životne sredine.

S obzirom na ozbiljnost situacije, očekuje se da će se nakon završetka uviđaja i analiza sprovesti sve potrebne mere za sanaciju i prevenciju sličnih incidenata u budućnosti. Ovaj incident predstavlja još jedan podsetnik na važnost očuvanja okoline i odgovornog upravljanja resursima, kako bi se zaštitile reke i ekosistem u celini.

Milan Petrović avatar