Dragan Đuričin: Neophodna nam je zelena energetska tranzicija

Milan Petrović avatar

Dragan Đuričin, profesor ekonomije na Ekonomskom fakultetu u Beogradu, nedavno je istaknuo važnost zelene energetske tranzicije za budućnost planeta. U današnjem svijetu suočenom s klimatskim promjenama i sve većom potrebom za održivim izvorima energije, Đuričin ističe da je neophodno prelaziti na zelene tehnologije kako bi se sačuvao okoliš i osigurala energetska sigurnost.

Prema Đuričinu, zelena energetska tranzicija podrazumijeva prelazak sa fosilnih goriva na obnovljive izvore energije poput sunca, vjetra, vode i biomase. Ovi obnovljivi izvori energije imaju mnoge prednosti u odnosu na fosilna goriva, uključujući manju emisiju štetnih plinova, smanjenje ovisnosti o uvozu energije i stvaranje novih radnih mjesta u sektoru obnovljive energije.

Jedan od glavnih razloga za prelazak na zelene tehnologije je smanjenje emisije stakleničkih plinova koji uzrokuju klimatske promjene. Fosilna goriva poput ugljena, nafte i plina proizvode velike količine CO2 i drugih štetnih plinova koji zagađuju zrak i pridonose globalnom zatopljenju. Prema Đuričinu, prelazak na obnovljive izvore energije može značajno smanjiti emisiju štetnih plinova i doprinijeti očuvanju okoliša za buduće generacije.

Osim ekoloških razloga, zelena energetska tranzicija ima i brojne ekonomske beneficije. Prema istraživanjima, sektor obnovljive energije može stvoriti veliki broj radnih mjesta i potaknuti ekonomski rast. Investiranje u obnovljive izvore energije također može smanjiti troškove energije i povećati energetsku sigurnost države.

Đuričin ističe da je zelena energetska tranzicija posebno važna za zemlje u razvoju koje se suočavaju s izazovima klimatskih promjena i energetske ovisnosti. Prema njegovim riječima, ove zemlje imaju priliku iskoristiti potencijal obnovljivih izvora energije kako bi osigurale održivi razvoj i smanjile siromaštvo.

U Hrvatskoj, zelena energetska tranzicija već je u tijeku. Vlada je postavila ambiciozne ciljeve za povećanje udjela obnovljivih izvora energije u ukupnoj potrošnji energije i smanjenje emisije štetnih plinova. Prema Đuričinu, Hrvatska ima veliki potencijal za razvoj obnovljivih izvora energije poput sunca, vjetra i biomase te bi trebala nastaviti ulagati u ove tehnologije kako bi postala energetski neovisna i održiva država.

Međutim, kako bi se ostvarili ciljevi zelene energetske tranzicije, potrebno je uložiti velike napore i resurse. Prema Đuričinu, država treba osigurati poticaje za razvoj obnovljivih izvora energije, poticati energetsku učinkovitost i educirati građane o važnosti očuvanja okoliša.

U konačnici, zelena energetska tranzicija je neophodna za održivi razvoj planeta i zaštiti okoliša. Prema riječima Dragan Đuričina, profesora ekonomije, prelazak na obnovljive izvore energije može donijeti mnoge ekonomske i ekološke beneficije te je važno ulagati u ovu tranziciju kako bi osigurali bolju budućnost za sve nas.

Milan Petrović avatar