Svemirski teleskop Džejms Veb (JWST) nedavno je otkrio drevne galaksije i supermasivne crne rupe koje su mnogo starije i masivnije nego što se očekivalo. Ovo otkriće prkosi trenutnim teorijama o formiranju galaksija i crnih rupa, ukazujući na brzi i nekonvencionalni proces ranog formiranja galaksija.
Tim istraživača sa Pen Stejt univerziteta koristio je NIRSpec instrument na JWST-u u okviru RUBIES istraživanja kako bi identifikovao tri misteriozna objekta datirana 600-800 miliona godina nakon Velikog praska. Analizom spektara, istraživači su otkrili potpise starih zvijezda koje su stotine miliona godina starije od očekivanog u mladom svemiru.
Osim toga, otkrivena je i prisutnost ogromnih supermasivnih crnih rupa u istim objektima, koje su procijenjene da su od 100 do 1000 puta masivnije od supermasivne crne rupe u Mlečnom putu. Ova otkrića su iznenadila naučnike jer se ne uklapaju u trenutne modele rasta galaksija i formiranja supermasivnih crnih rupa.
Naučnici su prvi put primijetili ove masivne objekte u julu 2022. godine i objavili rad u časopisu Nature. Novi podaci sa JWST-a omogućili su im da bolje razumiju kakve se galaksije nalaze u ovim objektima i šta se nalazi unutar njih.
JWST je opremljen infracrvenim instrumentima koji mogu detektovati svjetlost najstarijih zvijezda i galaksija, omogućavajući naučnicima da gledaju unazad oko 13,5 milijardi godina. Međutim, jedan od izazova analize drevne svjetlosti je razlikovanje između objekata koji emituju tu svjetlost. U ovom slučaju, objekti imaju karakteristike supermasivnih crnih rupa i starih zvijezda.
Pored svoje neobične mase i starosti, supermasivne crne rupe u ovim objektima proizvode mnogo više ultraljubičaste svjetlosti nego što se očekivalo. Istraživači su takođe bili zapanjeni neobično malim dimenzijama ovih sistema, kao i činjenicom da su zvijezde približno jednako brojne kao i u Mlečnom putu, ali smještene u mnogo manju zapreminu.
Nastavljajući sa posmatranjima i dubljim analizama, naučnici se nadaju da će razjasniti prirodu ovih objekata i odgovoriti na ključna pitanja o ranom svemiru. Otkriće ovih drevnih galaksija i supermasivnih crnih rupa pruža značajan izazov trenutnim teorijama o formiranju i evoluciji galaksija, nudići novo razumijevanje ranih faza kosmičke evolucije.
Buduća posmatranja i analize sa JWST-om mogu pomoći da se razjasne misteriozne karakteristike ovih objekata i pruže dublje razumijevanje ranog svemira. Naučnici se nadaju da će dalje istraživanje JWST-om donijeti nove uvide u rani svemir i evoluciju galaksija.