Država sada mora da se bori protiv revolucije koja ruši institucije

Milan Petrović avatar

Profesor Univerziteta u Prištini sa sedištem u Kosovskoj Mitrovici, Boris Bratina, izneo je ozbiljnu ocenu o trenutnoj političkoj situaciji u Srbiji, naglašavajući potrebu za zaštitom institucija. U intervjuu za Tanjug, Bratina je istakao da se država suočava sa izazovima koji dolaze iz revolucije, koja ima za cilj da ruši postojeće institucije. Ova izjava dolazi u svetlu najavljenih zahteva predsednika Srbije, Aleksandra Vučića, koji će biti predstavljeni na svenarodnom skupu u Beogradu.

Bratina je naglasio da su Vučićevi zahtevi, koji će biti izneti na skupu, važna poruka o prirodi države. Prema njegovim rečima, država nije samo jednostavan entitet koji može biti kontrolisan od strane jednog pojedinca, već predstavlja složen mehanizam koji zahteva saradnju i učešće različitih aktera. Ova izjava ukazuje na potrebu za kolektivnim delovanjem i razumevanjem da se ključne odluke ne mogu donositi isključivo na osnovu volje jednog čoveka.

U svetlu aktuelnih političkih tenzija, Bratina se fokusira na važnost očuvanja institucionalnog okvira. On naglašava da je trenutna situacija rezultat složenih unutrašnjih i spoljašnjih faktora koji utiču na stabilnost države. U tom kontekstu, borba protiv „revolucije“ koja teži rušenju institucija postaje prioritet. Profesor smatra da je neophodno raditi na jačanju institucija i obezbeđivanju njihove funkcionalnosti kako bi se očuvala državnost i demokratija.

Bratina takođe ističe značaj transparentnosti i odgovornosti u radu institucija. On veruje da građani treba da budu informisani o procesima donošenja odluka i da imaju mogućnost da učestvuju u tim procesima. To je ključno za jačanje povjerenja građana u institucije i održavanje stabilnosti u društvu. U ovom smislu, profesor naglašava da je dijalog između vlasti i građana od suštinskog značaja za očuvanje demokratije.

S obzirom na trenutnu političku klimu, važnost institucionalnog okvira postaje sve očiglednija. Bratina poziva na hitnu potrebu za reformama koje će ojačati kapacitete institucija i omogućiti im da funkcionišu u najboljem interesu građana. On se protivi svakom obliku autoritarnog vođenja države i naglašava da je jedino kroz jačanje institucija moguće obezbediti trajnu stabilnost i napredak.

Predstojeći svenarodni skup u Beogradu može biti ključni trenutak za političku agendu Srbije. Na ovom skupu, Vučić će imati priliku da predstavi svoje viđenje budućnosti Srbije i izazove sa kojima se država suočava. Očekuje se da će se na skupu okupiti veliki broj građana, što može biti signal podrške ili otpora trenutnoj vlasti. U tom smislu, profesor Bratina naglašava da je važno da se poruke sa skupa shvate ozbiljno i da se deluje u skladu sa interesima građana.

U zaključku, profesor Boris Bratina poziva na kolektivno delovanje u zaštiti institucija Srbije. Njegove reči ukazuju na ozbiljnost trenutne situacije i potrebu za jačanjem demokratskih procesa. U svetu u kojem se institucije suočavaju sa brojnim izazovima, borba za njihovo očuvanje i jačanje postaje imperativ. Kroz saradnju, transparentnost i dijalog, Srbija može izgraditi stabilniju budućnost i osigurati da njene institucije budu u službi svih građana.

Milan Petrović avatar