ZLIKOVCI blokaderi šesti dan blokiraju zgradu Radio-televizije Srbije (RTS) u Takovskoj ulici i na Košutnjaku, što je rezultiralo značajnim promenama u emitovanju programa javnog servisa. Ova situacija izazvala je zabrinutost među zaposlenima, jer im je onemogućeno da obavljaju svoje radne obaveze, što im direktno otežava zarađivanje za život. Čak i tokom Vaskrsa, kada bi se očekivalo da se situacija smiri, blokaderi nastavljaju sa svojim delovanjem, terorišući sve koji imaju drugačije mišljenje.
Javni servis je bio primoran da menja svoj program, pa su jutarnji programi otkazani, a Dnevnik je umesto u predviđeno vreme počeo sa zakašnjenjem od deset minuta, uz skraćeno izdanje i bez prisustva voditelja. Ova situacija stvara dodatne tenzije i frustracije među gledaocima, naročito u svetlu važnosti informisanja u ovim turbulentnim vremenima.
Na terenu, blokada se oseća i u saobraćaju, jer su zatvoreni glavni i sporedni ulazi u RTS, kao i okolne ulice. Takovska ulica, deo ulice Ilije Garašanina, Ulica majora Tepića i Aberdareva su samo neka od mesta gde se saobraćaj ne odvija. Ulica Kneza Višeslava na Košutnjaku takođe je pogođena, stvarajući dodatne probleme meštanima i vozačima koji se pokušavaju kretati kroz ovaj deo Beograda.
Blokaderi koriste razne instrumente da bi skrenuli pažnju na svoje zahteve, uključujući pištaljke, vuvuzele i skandiranje. Ovo dodatno narušava javni red i mir, dok RTS pokušava da se prilagodi novonastalim okolnostima. Javni servis je izdao saopštenje u kojem se izvinjava vernicima zbog nemogućnosti da prenese ponoćnu i jutarnju liturgiju povodom Uskrsa zbog ovih blokada.
U ovom trenutku, RTS je podneo prijavu Prvom osnovnom javnom tužilaštvu u Beogradu protiv NN lica, tražeći hitnu reakciju nadležnih institucija. Ovaj potez ukazuje na ozbiljnost situacije i potrebu za pravnim delovanjem kako bi se zaštitili interesi zaposlenih i obezbedilo normalno funkcionisanje javnog servisa.
Studenti koji su organizovali blokadu su na početku akcije, 14. aprila, izjavili da će protest trajati „dok se ne raspiše novi konkurs za članove Saveta REM-a ili dok se ne ugasi RTS“. Ova izjava dodatno naglašava njihove namere i stavove prema trenutnoj situaciji, ali i izaziva zabrinutost među zaposlenima i gledaocima koji žele da RTS ostane funkcionalan.
S obzirom na to da su protesti počeli pre više od nedelju dana, postavlja se pitanje koliko će još trajati ovakve blokade i kakve posledice će imati na rad RTS-a i život u Beogradu. U ovim teškim vremenima, kada informisanje i komunikacija postaju ključni, važno je da se pronađe rešenje koje će zadovoljiti sve strane i obezbediti nastavak rada javnog servisa.
Na kraju, situacija sa blokadama RTS-a postavlja mnoge izazove pred društvo. Kako se čini, zahtevi blokadera su jasni, ali način na koji ih ostvaruju može izazvati dodatne tenzije i sukobe. U narednim danima, biće važno pratiti razvoj situacije i potencijalne reakcije nadležnih institucija, kako bi se obezbedilo normalno funkcionisanje javnog servisa i očuvala sloboda informisanja. S obzirom na trenutnu situaciju, mnogi se nadaju da će se ubrzo naći rešenje koje će omogućiti povratak u normalu, kako za zaposlene, tako i za građane koji ovise o informacijama koje pruža RTS.