Prvi upisni rok na univerzitetima u Srbiji završen je sa malo zainteresovanih brucoša, što je rezultiralo praznim mestima na pojedinim fakultetima. Na Fakultetu političkih nauka u Beogradu i Elektronskom fakultetu u Nišu primećen je značajan pad broja upisanih studenata u poređenju sa pre deset godina.
Pre deset godina, Fakultet političkih nauka u Beogradu je upisivao oko 500 studenata na osnovne akademske studije, sa 150 budžetskih mesta. Međutim, ove godine primećeno je značajno smanjenje interesovanja za zanimanje novinara, posebno na novinarskom smeru i smeru koji obrazuje buduće socijalne radnike.
Slična situacija je primećena i na Elektronskom fakultetu u Nišu, gde je ostalo više praznih mesta nakon junskog upisa. IT komunikacije oduvek su bile popularne među srednjoškolcima, ali su ove godine izgleda izgubile na privlačnosti. Čak i sa povećanim brojem budžetskih mesta na univerzitetima u Nišu, interesovanje se nije povećalo.
Plate IT stručnjaka u Srbiji su značajne, što dodatno čini situaciju nejasnom zašto je interesovanje srednjoškolaca za ova zanimanja opalo. Radnik koji se bavi IT podrškom u proseku zarađuje 670 evra, dok softverski arhitekti mogu zarađivati i do 5.000 evra.
Uzimajući u obzir povećanu potražnju za IT stručnjacima i visoke plate u ovoj oblasti, nije jasno zašto je interesovanje srednjoškolaca za ova zanimanja opalo. Možda je vreme da država i obrazovne institucije sagledaju potrebe tržišta rada i prilagode programe studiranja kako bi privukli više studenata u ove oblasti.