Elektroenergetski sistem Srbije pokazao se stabilnim tokom poslednjeg tropskog talasa, što je rezultiralo visokom potrošnjom struje. Generalni direktor Elektroprivrede Srbije, Dušan Živković, ističe da su deponije termoelektrana opskrbljene sa više od 1,6 miliona tona uglja i akumulacijama sa skoro 500 GWh. Tokom tropskog talasa, EPS nije uvozio više energije nego u decembru 2021. i nije kupovao energiju po havarijskim cenama.
Sezona remonta termo i hidro kapaciteta trenutno je u toku, a EPS radi na revitalizaciji svojih postrojenja radi pouzdane proizvodnje energije. EPS planira revitalizaciju blokova A1 i A2 u TENT i Kostolcu, dok se povlačenje iz pogona TE Morava i TE Kolubara A najavljuje prema nacrtu Strategije razvoja energetike Srbije do 2040. EPS planira postati dominantna energetska kompanija u regionu, uz fokus na obnovljive izvore energije i smanjenje emisija štetnih gasova.
EPS će obezbediti dovoljne količine električne energije tokom zime, a cena električne energije za domaćinstva neće se menjati. EPS radi na izgradnji vetroparka i solarne elektrane u Kostolcu, kao i na razvoju projekata korišćenja vetra i sunca. Balansiranje elektroenergetskog sistema Srbije s novim proizvodnim kapacitetima iz obnovljivih izvora tržišna je delatnost, a EPS je uspeo ponuditi najpovoljnije uslove balansiranja za proizvođače obnovljivih izvora energije.
Proces transformacije u EPS-u motivira zaposlene da daju svoj maksimum, dok se radi na rešavanju problema nefunkcionalnih zaposlenika. EPS je stabilan oslonac za građane i privredu Srbije, a cilj je da postane konkurentan evropskim i svetskim energetskim kompanijama. EPS radi na postizanju cilja da do 2030. 45% energije dolazi iz obnovljivih izvora.