Ministarstvo privrede je nedavno objavilo još dva javna poziva za podršku malim preduzećima u nabavci opreme i razvoju prerađivačke industrije u 2024. godini. Ovo se dodaje na prethodno objavljene programe podrške malim, srednjim i mikro preduzećima i preduzetnicima u ovoj godini. Kroz sve ove programe, Ministarstvo će plasirati ukupno dve milijarde dinara bespovratnih sredstava u domaću privredu i sprovesti projekte vredne preko četiri milijarde dinara.
Pomoćnik direktora Sektora za strateške analize u Privrednoj komori Srbije, Bojan Stanić, ističe potrebu za ovom vrstom podrške s obzirom na situaciju na evropskom i svetskom tržištu. On navodi negativan rast u Nemačkoj, nestabilnost na svetskim berzama, visoke kamatne stope, i nesigurnost u vezi s cenom nafte zbog potencijalnih problema na Bliskom istoku kao faktore koji utiču na troškove proizvodnje. Stanić smatra da dodatna podrška malim preduzećima i preduzetnicima nije samo dobrodošla već i neophodna u ovim uslovima.
Jedan od programa koji je objavljen je Program razvojna šansa, linija za prerađivačku industriju, koji se realizuje u saradnji sa Razvojnom agencijom Srbije i bankom „Poštanska štedionica“. Država je obezbedila 600 miliona dinara za ovaj program, a javni poziv ostaje otvoren dok se sredstva ne potroše, najkasnije do maja 2025. godine. Ovaj program pruža bespovratna sredstva mikro, malim i srednjim preduzećima, preduzetnicima i zadrugama za nabavku opreme, nekretnina, postrojenja i opreme za poboljšanje energetske efikasnosti i ekoloških aspekata proizvodnje.
Drugi javni poziv je Program podrške malim preduzećima za nabavku opreme, koji je namenjen malim i mikro preduzećima, preduzetnicima i zadrugama, sa budžetom od 800 miliona dinara. Putem ovog programa, država sarađuje sa bankama i lizing kompanijama kako bi pružila povoljne kredite i bespovratna sredstva za nabavku nove proizvodne opreme. Ministarstvo sufinansira nabavku opreme do 50% neto vrednosti, dok se ostatak finansira iz kredita banaka ili lizing kompanija, uz minimalno učešće od 5% od strane samih preduzeća.
Osim ova dva programa, Ministarstvo je već objavilo javne pozive za podršku početnicima, mladima u startap sektoru, ženama na selu, razvoju preduzetništva žena i samohranih roditelja, starih umetničkih zanata, razvoju prerađivačkih kapaciteta u oblasti lova, ribarstva, proizvodnje vina, piva i jakih alkoholnih pića, kao i podršku dualnom obrazovanju.
Ministarka privrede, Adrijana Mesarović, istakla je da je podrška malim preduzećima važan faktor za razvoj sektora, s obzirom na to da u Srbiji posluje oko 340.000 preduzetnika, te da bar dva člana porodice žive od jednog preduzetnika. Ona je najavila da Ministarstvo radi na novim programima, koji će biti objavljeni do jeseni, sa fokusom na izvozno orijentisane aktivnosti. Ovi programi su deo šire strategije podrške domaćoj privredi i jačanja malih preduzeća i preduzetnika u Srbiji.